niedziela, 24 października, 2021
spot_img

PROW 2014-2020: terminy naborów mogą ulec zmianie

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W związku z pandemią koronawirusa COVID-19 MRiRW poinformowało, że zapowiedziane wcześniej terminy naborów w ramach PROW 2014-2020 mogą ulec zmianie. Ewentualne przesunięcia terminów mają umożliwić wnioskodawcom kompletowanie dokumentacji.

 

Przedłużenie terminów lub nowe nabory

MRiRW podkreśla, że każdym przypadku gdy jest to możliwe wydłużane będą terminy naborów. W tym też terminy  składania ofert w ramach postępowań o udzielenie zamówienia publicznego dla instrumentów wsparcia, których to dotyczy. Ogłaszane będą również kolejne nabory bezpośrednio po zamknięciu poprzednich. Szczególną przesłanką do podjęcia tego rodzaju decyzji będzie odnotowana przez instytucje wdrażające, niższa w stosunku  do poprzednich naborów, aktywność podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy.

 

Informacje o naborach

Informacje na temat terminów naborów ogłaszane będą przez podmioty wdrażające poszczególne instrumenty wsparcia, czyli przez: Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i właściwe terenowo urzędy marszałkowskie.

 

Wykluczony kontakt osobisty!

MRiRW informuje również, że przy realizacji w/w spraw możliwy jest tylko i wyłącznie kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Wykluczony jest natomiast kontakt osobisty. Kontakt z pracownikami podmiotów wdrażających poszczególne instrumenty wsparcia oraz pracownikami jednostek doradztwa rolniczego powinien odbywać się wyłącznie w formie określonej przez te jednostki.

 

Przedłużenie i przywrócenie terminów

Ministerstwo Rolnictwa zawiadamia także, że podmioty ubiegające się o przyznanie pomocy oraz beneficjenci, mogą występować do podmiotów wdrażających dany instrument wsparcia z prośbą o przywrócenie lub przedłużenie terminów  wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania lub wypłaty pomocy w razie uchybienia terminu wykonania określonych czynności w toku tych postępowań.

 

Siła wyższa

Możliwe jest też całkowite lub częściowe zwolnienie beneficjentów przez podmiot wdrażający dany instrument wsparcia z wykonania zobowiązania lub zmiana terminu jego wykonania w przypadku niewykonania co najmniej jednego ze zobowiązań z powodu okoliczności o charakterze siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. W obecnych warunkach, tego rodzaju okoliczności zgłaszać należy właściwym organom na piśmie, z dołączeniem wymaganej dokumentacji dowodowej. Przy czym bezwzględnie, należy to uczynić w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia w którym beneficjent (lub upoważniona przez niego osoba), będą w stanie dokonać tej czynności.

 

Legislacje w toku

W toku są natomiast prace legislacyjne w odniesieniu do tych instrumentów wsparcia w których:

– nie ma obecnie możliwości wystąpienia z prośbą o przywrócenie lub przedłużenie terminu wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania lub wypłaty pomocy;

– ze względu na charakter zobowiązania nie jest obecnie możliwa zmiana terminu wykonania tego zobowiązania;

– obowiązujące w tym zakresie rozwiązania, z uwagi na panującą sytuację, są niewystarczające,

Celem tych legislacyjnych prac jest niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań prawnych, które mogą stworzyć powyższe możliwości.

 

Działania obszarowe bez zmian

Powyższe informacje nie dotyczą natomiast działań obszarowych PROW 2014-2020, takich jak:
– Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami;
– Płatności zalesieniowe (w zakresie rocznych premii);
– Rolnictwo ekologiczne;
– Dobrostan zwierząt;
– Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne.

W ich przypadku nabór wniosków rozpoczął się 15 marca i prowadzony jest drogą elektroniczną.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRIRW

 

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły