sobota, 5 października, 2024
spot_img

Pierwsze w 2020 r. ognisko ASF potwierdzone. Do utylizacji 24 tys. świń

spot_img

O pierwszym przypadku ASF w województwie Lubuskim pisaliśmy TUTAJ. Teraz informacja została potwierdzona.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 1 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 20 marca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pierwsze w 2020 r. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów), położonym w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków, nie utrzymywano tuczników.

Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”), wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE. W województwie lubuskim  obszar objęty ograniczeniami został ustanowiony w listopadzie 2019 r., po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby u dzików na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 16 listopada 2019 r. W powiecie nowosolskim od listopada 2019 r. do dnia dzisiejszego stwierdzono 146 przypadków ASF u dzików.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Rolnicy zwolnieni z opłacania składek za II kwartał 2020 r.

spot_imgspot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników