niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Polscy rolnicy rozpoczynają masowe protesty

spot_img

Dziś w południe rozpoczyna się ogólnopolski protest rolników w Polsce, którzy domagają się ochrony swojej działalności przed importem z krajów trzecich, w tym z Ukrainy. Podobne protesty odbywają się w wielu krajach Europy.

Rolnicy pojawią się w 150 miejscach w kraju

Jak podaje RMF FM, rolnicy planują wyruszyć ze swoimi ciągnikami i innym sprzętem na drogi miast i wsi w ponad 150 lokalizacjach na terenie całego kraju.

Protest będzie najczęściej miał formę wolno poruszającego się konwoju lub demonstracji wzdłuż drogi, a nie blokady.

Polscy (unijni) rolnicy nie są w stanie konkurować z importem spoza UE

Głównym żądaniem protestujących jest zaprzestanie „niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy i innych krajów spoza UE, które nie odpowiadają standardom europejskim”.

Polscy rolnicy uważają, że znajdują się w sytuacji niekonkurencyjnej, gdyż zobowiązani są do przestrzegania szeregu przepisów i wydawania dodatkowych pieniędzy na określone działania mające na celu ochronę środowiska, podczas gdy wymogi te nie dotyczą producentów z krajów trzecich.

Chcą także zaapelować o przygotowanie „strategii przystąpienia Ukrainy do UE w obszarze rolnictwa” z podziałem na sektory.

Wspólna polityka rolna musi być zrewidowana

Kolejnym żądaniem protestujących jest rewizja wspólnej europejskiej polityki rolnej. W szczególności są niezadowoleni z szeregu ograniczeń związanych z Europejskim Zielonym Ładem i chcą zmian oraz większej „elastyczności” krajowej strategii na cały okres do 2027 roku.

Mapa protestów dostępna jest TUTAJ

Źródło: RMF FM

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x