czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Protest AGRO-Unii pod MRiRW

spot_img

Dziś (22 czerwca br.), od wczesnych godzin porannych rolnicy z Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia blokują wejście do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na miejscu jest już Policja. Rolnicy pod przewodnictwem Lidera AGRO-Unii Michała Kołodziejczaka w pobliżu ministerialnego gmachu w Warszawie odpalili race. Wejście do MRiRW zatarasowano balotami słomy. Na drzwiach zawieszane są postulaty. 

AGRO-Unia zamyka tę instytucję!

Powodem dzisiejszego protestu jest jak deklarują działacze AGRO-Unii bezczynność pracowników ministerialnegogmachu przez co rolnicy – hodowcy trzody chlewnej nie mogą normalnie żyć, pracować i zarabiać.

– 20 lat temu było 700 tysięcy gospodarstw hodujących świnie, dziś jest ich 80 tysięcy. 

produkcja świń w Polsce umiera, ze stołów znika polski schabowy – czytamy w oficjalnej deklaracji protestacyjnej AGRO-Unii.  Do naszego kraju coraz mocniej wkraczają zagraniczne korporacje hodujące trzodę chlewną. ASF od 7 lat panoszy się po polskich ziemiach, rolnicy są wykańczani kolejnymi restrykcjami, które nic nie dają, a zabijają małe gospodarstwa.

Polska uzależnia się od importu prosiąt z Danii, Niemiec czy innych krajów. W tej chwili sprowadza się ich nawet 8 mln sztuk rocznie.

Działacze AGRO-Unii dodają też, że dziś na rynku produkcji świń zapanował ogromny zastój, i nikt nie chce ich kupować.Ceny u rolnika spadły w ciągu 3 tygodni nawet o 22 procent, a supermarkety wciąż windują ceny. 
Stąd dzisiejszy protest pod znamiennym hasłem: „Uwaga, ministerstwo rolnictwa nie działa, AGRO-Unia zamyka tę instytucję.”  Protest właśnie trwa. 

Tekst i foto: Profil AGRO-Unii na FB

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x