poniedziałek, 4 grudnia, 2023
spot_img

Projekt Paszportyzacji – co czeka producentów żywności?

spot_imgspot_img

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa już od zeszłego roku koordynuje Projekt Paszportyzacji Polskiej Żywności. To przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów, które zakłada między innymi umocnienie identyfikowalności w łańcuchach produkcji oraz wprowadzenie nowych, nowoczesnych narzędzi do kontroli wymaganych parametrów.

Organizatorzy poprosili polskie firmy zajmujące się m.in. tworzeniem rozwiązań informatycznych o konsultacje. Do 30 kwietnia 2021 trwały ogólne dyskusje na tematy techniczne (odbywające się online), w dalszej kolejności KOWR zaprosił do indywidualnych rozmów zainteresowane firmy. Samo założenie projektu współgra z misją zapewnienia maksymalnej ilości informacji o produktach każdemu uczestnikowi łańcucha produkcji, zatem zadawane pytania miały bardzo różnorodną tematykę. Ustalano kwestie stricte organizacyjne, dotyczące procesów produkcji a także dyskutowano o szczegółach technicznych w związku z informatycznymi narzędziami do wymiany informacji.

Projekt Paszportyzacji -szczegóły

Organizatorzy dostrzegli palącą potrzebę wprowadzenia nowoczesnych mechanizmów kontrolnych dla producentów żywności, która spowodowana była przede wszystkim malejącym zaufaniem konsumentów do produktów spożywczych, niską skutecznością tradycyjnych sposobów ewidencji oraz brakiem skoordynowania różnych baz danych związanych z branżą rolniczą.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań jest konieczne do zminimalizowania przypadków fałszowania informacji na temat żywności, wzrostu wiarygodności oraz prestiżu rodzimych producentów zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. W tym celu powstać musi odpowiednio sprawne i uniwersalne narzędzie informatyczne odpowiedzialne za optymalizację procesów oraz usprawnienie raportowania danych z poszczególnych łańcuchów produkcji. To z kolei miałoby wpłynąć na zmniejszenie rozproszenia danych – poprzez zbieranie ich w bezpieczny i uporządkowany sposób.

Dlaczego paszportyzacja i identyfikowalność mają takie znaczenie?

Zarówno w Europie jak i na innych kontynentach rośnie świadomość konsumencka a wraz z nią – rozwija się trend ścisłej kontroli produktów spożywczych. Brak dostatecznej kontroli nad sprzedawanym towarem nie sprzyja producentom w zdobywaniu zaufania dystrybutorów i docelowych konsumentów. W dobie globalizacji każde naruszenie przepisów lub wykrycie niezgodności jest natychmiast szeroko rozgłaszane, a utraconą w ten sposób renomę bardzo trudno odbudować.

Konieczność posiadania dowodu na ścisłą kontrolę produkcji w branży spożywczej staje się jeszcze bardziej widoczna w świetle ostatnich wiadomości z rynku drobiu. Holenderskie ubojnie importujące polskie kurczaki mają obecnie wątpliwości co do dostatecznego przestrzegania przepisów przez hodowców. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o wykrytych bakteriach typu Salmonella Enteritidis i zagraniczne przedsiębiorstwa tracą zaufanie do swoich polskich dostawców. Uczciwy i skrupulatny hodowca będzie w takiej sytuacji pokrzywdzony, jeśli nie zapewni sobie odpowiedniego narzędzia traceability, które stanowi ostateczny dowód jakości. Większe zaufanie ze strony kontrahentów oznacza wzrastające zyski, zatem wdrażając identyfikowalność producent nie tylko spełnia warunki narzucone przez państwo, ale także zarabia więcej pieniędzy.

Co to jest traceability?

Jakie są pozostałe korzyści z projektu?

Projekt Paszportyzacji Polskiej żywności zakłada wprowadzenie tzw. polityki „od pola do stołu”. Oznacza ona kontrolę produktów spożywczych od samego początku łańcucha produkcji aż do momentu zakupu przez konsumenta. Realizacja przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu producentów sektora rolnego, specjalistów od IT, leanowania procesów oraz wszystkich osób obsługujących dokumentację firmową. Projekt obejmuje zatem bardzo szeroko zakrojone działania organizacyjne i edukacyjne zarówno dla uczestników łańcucha produkcji jak i dla świadomości samych konsumentów. W wyniku rozpowszechnienia traceability skorzystają wszyscy, zarówno pod względem jakości żywności jak i bezpieczeństwa. To z kolei przełoży się znacząco na pozytywną opinię polskich marek na arenie międzynarodowej, które mają szansę zaistnieć jako wzór transparentności i ścisłej kontroli.

Zatem podsumowując, na projekt paszportyzacji oznacza korzyści dla wszytskich poprzez:

  • zwiększenie powszechnej wiedzy o bezpieczeństwie żywnościowym,
  • zunifikowanie narzędzi kontrolnych oraz raportujących dane o produkcji rolniczej,
  • ułatwienie dostępu do informacji ważnych dla naszego zdrowia,
  • zmniejszenie strat w produkcji żywności,
  • zwiększenie popularności polskich marek na arenie międzynarodowej,
  • rozwój polskiego rolnictwa, w tym szczególnie uprawy ziemniaka, produkcji wołowiny i wieprzowiny.

KOWR zakończył już wstępne konsultacje rynkowe związane z planowanym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na realizację pilotażowego projektu paszportyzacji. W rozmowach uczestniczyła również firma KORSOL, dostawca systemu traceability – TraceON dla rolników i producentów w branży spożywczej, która przygotowała niniejsze sprawozdanie. Obecnie trwają kolejne prace mające na celu uruchomienie pilotażu. O dalszych etapach będziemy informować na bieżąco.

Zespół TraceON

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x