czwartek, 22 lutego, 2024

Prognozy produkcji zbóż w UE są optymistyczne

spot_img

Komisja Europejska zaprezentowała swoje pierwsze prognozy produkcji i bilansu zbóż w nowym sezonie. Zakładają one większe zbiory, mniejsze zużycie wewnętrzne, mniejszy import i wzrost eksportu.

Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż w UE 27 powinny wzrosnąć o 1,5% r/r i osiągnąć poziom 297,7 mln ton, jeśli ogólnie dobre warunki pogodowe pozostaną przez cały sezon.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 10 zł za chleb? Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uspokaja

W sezonie 2022/23 unijne zużycie ziarna powinno spaść do 258,2 mln ton w porównaniu do 260,5 mln ton w tym sezonie. KE oczekuje, że produkcja biopaliw ze zbóż zmniejszy się o blisko 1 mln ton do ok. 11 mln ton.

Wykorzystanie na paszę powinno spaść o 1,8 mln ton w porównaniu z poprzednim sezonem (2021/22) do 159,1 mln ton, szczególnie w przypadku pszenicy miękkiej i kukurydzy.

KE zapowiada wyższy eksport pszenicy miękkiej ze względu na wysoki światowy popyt przy niższych dostawach z Ukrainy. Eksport pszenicy miękkiej powinien zwiększyć się z 33 mln ton w tym sezonie do 40 mln ton w nowym.

Niższy powinien być za to import pszenicy miękkiej i kukurydzy przy małej oczekiwanej dostępności na całym świecie. Kraje UE powinny sprowadzić tylko 9 mln ton kukurydzy w porównaniu do 14 mln ton w obecnym sezonie. Mniejszy import pszenicy miękkiej zostanie zrekompensowany większymi zakupami pszenicy durum.

Konsekwencją silnego wzrostu eksportu unijnych zbóż (pszenicy) i mniejszego importu będzie spadek zapasów ziarna na koniec nowego sezonu o blisko 2 mln ton (r/r) do 42,8 mln ton.

Prognoza tegorocznych zbiorów zbóż w UE 27

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE­

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Te wszystkie wyliczenia są nic nie warte bo nikt nie ma wpływu na pogodę bogate kraje jak Arabskie i tak kupią bo ich stać zapłacić po 1000 dolarów za tonę a pośrednicy i tak kupią by zarobić chociaż 10 dolarów a reszta niech głoduje bo rządzą nami barany

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x