czwartek, 30 marca, 2023
spot_img

Prognozy produkcji zbóż w UE są optymistyczne

spot_imgspot_img

Komisja Europejska zaprezentowała swoje pierwsze prognozy produkcji i bilansu zbóż w nowym sezonie. Zakładają one większe zbiory, mniejsze zużycie wewnętrzne, mniejszy import i wzrost eksportu.

Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż w UE 27 powinny wzrosnąć o 1,5% r/r i osiągnąć poziom 297,7 mln ton, jeśli ogólnie dobre warunki pogodowe pozostaną przez cały sezon.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 10 zł za chleb? Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uspokaja

W sezonie 2022/23 unijne zużycie ziarna powinno spaść do 258,2 mln ton w porównaniu do 260,5 mln ton w tym sezonie. KE oczekuje, że produkcja biopaliw ze zbóż zmniejszy się o blisko 1 mln ton do ok. 11 mln ton.

Wykorzystanie na paszę powinno spaść o 1,8 mln ton w porównaniu z poprzednim sezonem (2021/22) do 159,1 mln ton, szczególnie w przypadku pszenicy miękkiej i kukurydzy.

KE zapowiada wyższy eksport pszenicy miękkiej ze względu na wysoki światowy popyt przy niższych dostawach z Ukrainy. Eksport pszenicy miękkiej powinien zwiększyć się z 33 mln ton w tym sezonie do 40 mln ton w nowym.

Niższy powinien być za to import pszenicy miękkiej i kukurydzy przy małej oczekiwanej dostępności na całym świecie. Kraje UE powinny sprowadzić tylko 9 mln ton kukurydzy w porównaniu do 14 mln ton w obecnym sezonie. Mniejszy import pszenicy miękkiej zostanie zrekompensowany większymi zakupami pszenicy durum.

Konsekwencją silnego wzrostu eksportu unijnych zbóż (pszenicy) i mniejszego importu będzie spadek zapasów ziarna na koniec nowego sezonu o blisko 2 mln ton (r/r) do 42,8 mln ton.

Prognoza tegorocznych zbiorów zbóż w UE 27

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE­

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
11 miesięcy temu

Te wszystkie wyliczenia są nic nie warte bo nikt nie ma wpływu na pogodę bogate kraje jak Arabskie i tak kupią bo ich stać zapłacić po 1000 dolarów za tonę a pośrednicy i tak kupią by zarobić chociaż 10 dolarów a reszta niech głoduje bo rządzą nami barany

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x