Co znajdziesz w artykule?
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, zobowiązał Okręgową Spółdzielnię Mleczarską (OSM) w Kole do wprowadzenia zmian w swoich praktykach wobec dostawców mleka. O jakich decyzjach mowa?
Jednostronna zmiana cennika
Pierwszym z zakwestionowanych działań była jednostronna zmiana cennika za dostarczone mleko. OSM w Kole miała prawo do dowolnego ustalania ceny mleka, bez konieczności uzyskiwania zgody od dostawców. W efekcie, rolnicy byli zobowiązani do realizacji umowy na nowych, często niekorzystnych warunkach przez cały okres jej obowiązywania. Teraz dostawcy, którzy nie zgodzą się na zmianę cennika, będą mogli wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu wypowiedzenia, a do końca obowiązywania umowy obowiązywać będzie dotychczasowa cena.
Brak możliwości weryfikacji badań mleka
Drugim problemem była niemożność niezależnej weryfikacji badań mleka. Spółdzielnia przeprowadzała badania jakości mleka, które bezpośrednio wpływały na cenę wypłacaną rolnikom. Rolnicy nie mieli możliwości zakwestionowania tych badań. Po interwencji UOKiK, rolnicy będą mogli weryfikować badania w akredytowanym laboratorium innym niż te wskazane przez OSM Koło. Umożliwi to niezależną ocenę jakości mleka i zwiększy transparentność procesu.
Sankcje za zakończenie współpracy
Wątpliwości Prezesa UOKiK wzbudziła także konieczność zwrotu części wypłaconej premii lojalnościowej przez dostawców, którzy zakończyli współpracę z OSM w Kole. Takie postanowienie w umowie mogło stanowić sankcję za zakończenie współpracy oraz zniechęcać rolników do poszukiwania innych odbiorców. Z wzorca umowy zostanie usunięte postanowienie zobowiązujące dostawców do zwrotu premii w przypadku zmiany podmiotu skupującego mleko.
Realizacja zobowiązania
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole ma obowiązek złożyć informację o realizacji decyzji UOKiK. Ponadto, to nie jedyne działania Prezesa UOKiK prowadzone obecnie na rynku mleczarskim. Trwają postępowania wyjaśniające wobec innych spółdzielni, takich jak OSM w Radomsku, Głubczycach, Garwolinie i Jarocinie.
Zgłaszanie nieprawidłowości
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców i rolników działających w branży rolno-spożywczej, aby zgłaszali przypadki wykorzystywania przewagi kontraktowej przez dużych kontrahentów. W tym celu uruchomiono specjalny formularz, który ułatwia zgłaszanie nieprawidłowości. Formularz dostępny jest pod adresem: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.
źródło: UOKIK