czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Premia do 250 tys. zł na założenie firmy. Rusza nabór wniosków

spot_img

W czwartek, 29 października ruszy nabór wniosków o „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014-2020. Wnioski składać można do 30 listopada br.

Wysokość premii uzależniono od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie i wynosi ona:

– 150 tys. zł w przypadku jednego miejsca pracy,

– 200 tys. zł przy dwóch miejscach pracy,

– 250 tys. zł przy trzech miejsc pracy.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej wypłacana będzie w dwóch ratach. Pierwszą ratę w wysokości 80 procent należnej kwoty, rolnik otrzyma jeśli w ciągu 9 miesięcy od wydania decyzji o przyznaniu pomocy spełni on określone w niej warunki. Natomiast pozostałe 20 proc. wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu. Jednak nie później niż przed upływem 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

70 procent na środki trwałe

Przy przygotowywaniu wniosku należy tak zaplanować wydatki by 70 proc. premii wydana została na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Natomiast pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Wiele możliwych branż

Firma która powstanie dzięki dotacji może zajmować się m.in. sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi. Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem obejmuje ponad 400 pozycji.

Kto może się ubiegać?

O „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” mogą ubiegać się rolnicy, którzy chcieliby rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy, jak również ci rolnicy, którzy przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku mieli zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą. Pozyskiwać premie mogą także ci rolnicy, którzy swój biznes na wsi już prowadzą i chcą rozszerzyć go o nowy rodzaj działalności.

Warunkiem ubiegania się rolnika, małżonka rolnika lub domownika o powyższe wsparcie jest też m.in. podleganie ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie i to nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Kto przyjmuje wnioski?

Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Więcej informacji opublikowano na stronie internetowej ARiMR. Dostępne są też w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji, a także pod numerem bezpłatnej infolinii – tel.: 800-38-00-84.Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x