niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Premia dla młodych rolników! 150 tysięcy zł na rozwój gospodarstwa

spot_img

Od 31 marca do 29 maja 2022 r. rolnicy, którzy nie ukończyli 40 roku życia, będą mogli składać wnioski o przyznanie Premii dla młodych rolników, ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

150 tysięcy złotych premii!

Ubiegający się o tę formę wsparcia, młodzi rolnicy mogą otrzymać 150 tysięcy zł premii. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą ratę, w wysokości 120 tysięcy zł, wnioskodawca otrzyma po spełnieniu warunków przyznania pomocy. Natomiast druga rata płatności, rzędu 30 tysięcy zł,  trafi do wnioskodawców po realizacji wymaganego naborem  biznesplanu. Środki pochodzące z Premii dla młodych rolników, powinny być przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Przy czym, minimum 70 procent kwoty wsparcia należy zainwestować w środki trwałe. Można je wykorzystać np. na zakup gruntów, maszyn, stada podstawowego zwierząt bądź prace budowlane.

Kto może się ubiegać? 

Premii dla młodych rolników, mogą skorzystać osoby, które m.in. w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat, posiadają określone w dokumentacji naboru kwalifikacje zawodowe lub zobowiążą się do ich uzupełnienia w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Starający się o tego rodzaju wsparcie rolnicy powinni być właścicielami gospodarstw o powierzchni co najmniej 1 hektara, ale nie mogą wejść w jego posiadanie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Młody rolnik musi też posiadać lub utworzyć, najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy, gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tysięcy euro do 150 tysięcy euro. A jego powierzchnia powinna być równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa w kraju. Natomiast w województwach o średniej niższej od krajowej, powierzchnia nowo utworzonego gospodarstwa powinna osiągnąć wielkość średniej wojewódzkiej.

Jak skutecznie aplikować? 

Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane będą od 31 marca do 29 maja 2022 r.,przez oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), właściwe ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnika – wnioskodawcy. Wniosek i wymagane dokumenty będzie można dostarczyć osobiście albo przesłać przesyłką pocztową lub złożyć je elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

3,27 miliarda zł pozyskanych premii!

Tegoroczny nabór to już 8. jego edycja. Do tej pory, w ramach wszystkich przeprowadzonych wcześniej naborów wniosków na Premie dla młodych rolników finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW 2014-2020, podpisano blisko 26 tysięcy umów o przyznaniu pomocy, na łączną kwotę ponad 3,27 miliarda zł.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x