poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pracownicy i związkowcy protestują przeciwko przejęciu OSM Czarnków

spot_img

W piątek (17 marca br.) rada nadzorcza OSM Czarnków odwołała ze stanowiska wieloletniego prezesa Helmuta Doliwę oraz wiceprezes Zofię Just. Zarząd spółdzielni niedawno informował o trudnej sytuacji związanej z wysokimi kosztami gazu. Spółdzielnia prosiła o pomoc i szukała rozwiązania problemów. 

W ostatnich dniach o problemach energetycznych mleczarni zrobiło się głośno za sprawą spotkań i interwencji członków Parlamentu. Po tym nastąpiło odwołanie Zarządu mleczarni.

OSM Czarnków na skraju rentowności. Powód? Drastyczny wzrost cen gazu 

Firmę dobijają wysokie ceny gazu. W ciągu roku wzrosły o ponad 800 proc. OSM Czarnków współpracuje z ponad 400 dostawcami mleka. Z kolei 200 osób pracuje w zakładach w Czarnkowie i Chodzieży. Upadek firmy spowodowałby tąpnięcie na lokalnym rynku pracy.

Jak powiedziała podczas wywiadu Zofia Just – Cena gazu wzrosła ze 130 zł/MWh do 1034 zł/MWh bez opłat manipulacyjnych. Tymczasem w ubiegłym roku oddaliśmy do użytku instalację kogeneracyjną, aby wytwarzać prąd z gazu. Jako, że cena gazu jest wyższa niż energii, to instalacja stoi. Już w trakcie 2022 roku, kiedy było głośno o tym, że gazu może zabraknąć oraz że jego ceny mogą bardzo wzrosnąć, w zakładzie w Chodzieży przygotowaliśmy się do przejścia z kogeneracji na olej opałowy.

Około 100 pracowników i związkowców protestuje przed Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Czarnkowie

Po zmianach w spółdzielni we wtorek 21 marca, przed zakładem w Czarnkowie odbył się protest pracowników, którzy nie chcą aby doszło do fuzji spółdzielni z krajowym potentatem branży mleczarskiej. O takich planach poinformował Przemysław Jagla, przewodniczący rady nadzorczej OSM Czarnków.

– Nawiązaliśmy kontakt ze spółdzielnią Mlekovita, z którą chcemy się połączyć, dlatego, że jest to w tej chwili najmocniejszy podmiot mleczarski w kraju i gwarantował nam ceny na poziomie własnego cennika – mówi Przemysław Jagła.

Pracownicy nie chcą fuzji z Mlekovitą

Zdaniem protestujących, połączenie mleczarni z inną firmą skutkowałoby usunięciem tradycyjnej czarnkowskiej marki z rynku. OSM Czarnków istnieje od 85 lat na rynku, dziennie skupuje od ponad 400 dostawców i przerabia około 200 tysięcy litrów mleka. Po połączeniu czarnkowska spółdzielnia miałaby jedynie symboliczny wpływ na swój los i nie funkcjonowałaby jako samodzielny podmiot. Miejscowi samorządowcy apelują o dialog. Z protestującymi nie zgadza się część dostawców mleka.Uważają, że fuzja pozwoli im na sprzedaż mleka po korzystniejszych cenach.

fot. Radio Poznań, Przemysław Stochaj

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x