niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pożar w gospodarstwie – jak go uniknąć?

spot_img

Okresowi żniw często towarzyszą liczne pożary. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Często mogą zniszczyć plony lub też nasz dorobek życia.

Co powinniśmy wiedzieć na temat ochrony przeciwpożarowej, a także najczęstszych przypadkach spotykanych w gospodarstwach? Na nasze pytania odpowiedział st. kpt. mgr. Krzysztof Batorski – rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Dlaczego wypalanie traw jest tak niebezpieczne?

 Wypalanie traw to często nieuświadomione sprowadzanie poważnego zagrożenia. Z jednej strony zagrożenie sankcjami (grzywna do 5 tys. zł, a być może wkrótce do 30 tys. zł), z drugiej niszczenie miejsc lęgowych i ogólnie pojętego środowiska przyrodniczego. Poza tym groźba rozprzestrzeniania się pożaru na zabudowania, ryzyko śmierci w pożarze ludzi i zwierząt. Zadymienie wywołane pożarem przenosi się na drogi, utrudnia widoczność kierowcom i bywa przyczyną wypadków komunikacyjnych.

Jakie zagrożenia wiążą się z wypalaniem ścierniska, szczególnie w czasie suszy?

Wypalanie ściernisk to jak wcześniej wspomniałem ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, a wypalanie pozostałości roślinnych jest zabronione prawem.

Czego rolnik powinien unikać podczas żniw w kontekście zapobiegania pożarom?

Należy pozostawiać materiały pędne w miejscu bezpiecznym, rozłączać instalację elektryczną pojazdów i maszyn rolniczych, gdy przechowywane są razem z płodami rolnymi. Utrzymywać porządek w pomieszczeniach gospodarczych, nie palić w nich wyrobów tytoniowych i nie używać otwartego ognia. Płody rolne, młociny i ich pył w mieszaninie z powietrzem są materiałem łatwozapalnym, wystarczy niewielki impuls energetyczny jak iskra, aby powstał pożar.

Czy pomagać własnym ciągnikiem/ładowarką gasić pożar u siebie lub u sąsiada?

Jeśli pożar jest jeszcze we wczesnej fazie należy podjąć takie działania, lecz zdecydowanie bez narażania własnego zdrowia czy życia.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe zbioru, transportu i składowania płodów rolnych

 

  1. Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych stosuj się do wskazań zawartych w instrukcjach obsługi maszyn rolniczych i urządzeń z napędem.
  2. Wyposaż miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnicę, a także w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
  3. Pamiętaj, że palenie tytoniu przy obsłudze maszyn, sprzętu i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych i ich transportu jest zabronione.
  4. Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie przekracza pow. 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.
  5. Pamiętaj by wokół stert, stogów i brogów pozostawiać i utrzymywać powierzchnię minimum 2 m w odległości 3 m od ich obrysu bez materiałów palnych.
  6. Produkty roślinne składuj tak by nie dopuścić do samozapalenia. Okresowo sprawdzaj temperaturę materiałów niedosuszonych.
  7. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych jest zabronione.

Więcej na temat zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej będzie można przeczytać w planowanej Publikacji Specjalnej Poradnik Suszowy. Dostępny już wkrótce.

Magazyn Agro Profil

 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników