czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Powstaje Rada Kobiet w Rolnictwie

spot_img

Nie jest tajemnicą, że kobiety prowadzące lub współprowadzące gospodarstwa rolne często dysponują bardzo bogatą i trudną do przecenienia wiedzą o życiu i pracy na wsi. Ceni się też ich rozsądne i rzetelne podejście do wielu spraw. Dlatego ważna jest każda okazja do prezentacji punktu widzenia kobiet mieszkających i pracujących na wsi. 

Nabór do Rady Kobiet 

Do 19 kwietnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi nabór kandydatek do Rady Kobiet w Rolnictwie. Kandydatki powinny opisać swoje doświadczenia w zakresie działalności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Ważne jest tu zaangażowanie w życie wsi np. w charakterze liderek lokalnych społeczności wiejskich lub pełnienie funkcji sołtysa, radnej, wójta albo burmistrza. Najbardziej jednak liczy się rzeczywiste społeczne zaangażowanie, inicjatywy i udział w ciekawych działaniach oraz projektach. Zgłoszenia wraz z opisem dorobku kandydatek należy przesyłać drogą internetową na adres e-mail: radakobiet@minrol.gov.pl.

Szeroka reprezentacja kobiet

Rada jest nowym – powołanym pod koniec marca br. – organem doradczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jej skład wejść mają przedstawicielki Ministerstwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jednostek doradztwa rolniczego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a przede wszystkim przedstawicielki ogólnopolskich i zarejestrowanych organizacji rolniczych, przetwórczych, samorządu rolniczego, kół gospodyń wiejskich i jednostek samorządu terytorialnego.  

Żeby na wsi było lepiej

Do zadań Rady Kobiet w Rolnictwie należeć będzie m.in. analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie ich problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich, ich aktywizacja, a także przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kobiet niepełnosprawnych. Rada ma inicjować akcje społeczne, organizować szkolenia, debaty i konferencje, a także wspierać programy i kampanie społeczne podnoszące świadomość w zakresie praw kobiet.

Rada ma też wspierać działania służące promowaniu dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności, a także promocji i zachowaniu dziedzictwa oraz kultury wsi. Pierwsze posiedzenie Rady odbędzie się bezzwłocznie po ustaleniu jej składu. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x