Co znajdziesz w artykule?
Nie jest tajemnicą, że kobiety prowadzące lub współprowadzące gospodarstwa rolne często dysponują bardzo bogatą i trudną do przecenienia wiedzą o życiu i pracy na wsi. Ceni się też ich rozsądne i rzetelne podejście do wielu spraw. Dlatego ważna jest każda okazja do prezentacji punktu widzenia kobiet mieszkających i pracujących na wsi.
Nabór do Rady Kobiet
Do 19 kwietnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi nabór kandydatek do Rady Kobiet w Rolnictwie. Kandydatki powinny opisać swoje doświadczenia w zakresie działalności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Ważne jest tu zaangażowanie w życie wsi np. w charakterze liderek lokalnych społeczności wiejskich lub pełnienie funkcji sołtysa, radnej, wójta albo burmistrza. Najbardziej jednak liczy się rzeczywiste społeczne zaangażowanie, inicjatywy i udział w ciekawych działaniach oraz projektach. Zgłoszenia wraz z opisem dorobku kandydatek należy przesyłać drogą internetową na adres e-mail: radakobiet@minrol.gov.pl.
Szeroka reprezentacja kobiet
Rada jest nowym – powołanym pod koniec marca br. – organem doradczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jej skład wejść mają przedstawicielki Ministerstwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jednostek doradztwa rolniczego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a przede wszystkim przedstawicielki ogólnopolskich i zarejestrowanych organizacji rolniczych, przetwórczych, samorządu rolniczego, kół gospodyń wiejskich i jednostek samorządu terytorialnego.
Żeby na wsi było lepiej
Do zadań Rady Kobiet w Rolnictwie należeć będzie m.in. analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie ich problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich, ich aktywizacja, a także przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kobiet niepełnosprawnych. Rada ma inicjować akcje społeczne, organizować szkolenia, debaty i konferencje, a także wspierać programy i kampanie społeczne podnoszące świadomość w zakresie praw kobiet.
Rada ma też wspierać działania służące promowaniu dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności, a także promocji i zachowaniu dziedzictwa oraz kultury wsi. Pierwsze posiedzenie Rady odbędzie się bezzwłocznie po ustaleniu jej składu.
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay