Co znajdziesz w artykule?
Od 2018 roku trwają przygotowania do utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego.
Według ministerialno-rządowych planów tego rodzaju konsorcjum miałoby powstać w wyniku kapitałowego zgrupowania spółek z branży rolno–spożywczej. Natomiast trzonem projektu ma być Krajowa Spółka Cukrowa SA. Wiele zatem wskazuje na to, że z końcem roku 2020 poczyniono poważny krok dla realizacji tego projektu.
8 krajowych spółek w KSC?
30 grudnia 2020 r. Krajowa Spółka Cukrowa zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad ośmioma przedsiębiorstwami zajmującymi się hodowlą i uprawą roślin oraz produkcją zwierzęcą. Zgodnie z informacją przekazaną przez UOKiK, KSC planuje przejęcie następujących firm:Danko Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Kościanie, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o. z siedzibą w Kłodawie, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice sp. z o.o. z siedzibą w Kruszwicy, Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach, Elewarr sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. z siedziba w Świeszynie i Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. z siedzibą w Kietrzu.
Niepieniężny wkład do KSC
Dodajmy, że zgodnie z informacją przekazaną przez KSC do UOKiK, przejęcie kontroli nad powyższymi podmiotami nastąpić ma w wyniku wniesienia przez Skarb Państwa – czyli faktycznie Ministra Aktywów Państwowych – udziałów spółek przejmowanych, które uprzednio przejęto od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Teraz spółki te zyskają status wkładu niepieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy KSC.
Docelowo 48 spółek!
Perspektywicznie Krajowa Spółka Cukrowa SA przymierza się do przejęcia aż 48 spółek. Natomiast w momencie powstania Narodowego Holdingu Spożywczego, rolnicy i producenci rolni mogliby zyskać udział organizacyjny i właścicielski w firmach składowych. Zadanie utworzenia NHS, a także konsolidację sektora rolno-spożywczego powierzono Ministerstwu Aktywów Państwowych. Holding ma powstać w I półroczu 2021 r. Rząd zakłada, że tego rodzaju grupa kapitałowa będzie miała kluczowy wpływ na stabilizowanie rynków rolnych, na poziom cen skupu i na zwiększenie eksportu polskiej żywności.
Źródła: UOKiK, KSC SA, MRiRW
Foto: KSC SA
No moze i powstanie chyba tylko i wyłącznie po to zeby rolnikow wykonczyc bo wiadomo jak KSC traktuje rolnikow buraki nadwyzkowe kupuja za 1/3ceny …. jak KSC dolaczylo do siebie PPZ Trzemeszno to juz swoje narzucili bo nadwyzkowe ziemniaki kupuja za 2/3 ceny…. teraz przejma inne zaklady i na zbozu tez wyrownaja rolnikow znajac życie, wiec tylko pozostaje nam cieszyc sie chyba ostatni raz z ceny pszenicy kolo1000zl