Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Ostatnie ostrzeżenia dotyczące możliwego wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w ostatnim czasie nowych ognisk grypy ptaków na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu stały się faktem.
Lokalne populacje zarażone
Do potwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków doszło w Holandii. Ogniwem okazały się dwa martwe łabędzie. Tamtejsze władze wydały nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu. Nie stwierdzono jeszcze przypadku u drobiu na fermach. Naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen odkryli wysoce zjadliwą postać wirusa H5N8 u łabędzi po wcześniejszych infekcjach łabędzi w Rosji i Izraelu w tym roku. Wirus został prawdopodobnie wprowadzony do Holandii przez inne (wędrowne) gatunki ptaków, po czym zarażono lokalne populacje ptaków.
Czy to początek problemów jak z ASF?
Na własne oczy, możemy zobaczyć jak nieprzewidywalne i zbierające śmiertelne żniwo są wirusy. W naszym przypadku nieznany nam COVID-19, w przypadku świń afrykański pomór świń, który pogrąża rynek trzody chlewnej z tygodnia na tydzień. Polska doświadczyła ptasiej grypy i poniosła z tego powodu wielomilionowe straty. W obecnej sytuacji, gdy doświadczamy kryzysu w niemalże każdej gałęzi gospodarki pojawienie się HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków) w kraju może zmieść polskich hodowców z planszy a odbudowa potrwa dłużej niż chwilę. W związku z tym przypominamy o rekomendacjach Głównego Inspektoratu Weterynarii dostępne pod linkiem :
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow