środa, 20 października, 2021
spot_img

Popyt na jaja duży – ceny mogą wzrosnąć?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzega potencjalnych nabywców przed wzrostem cen jaj i zmniejszoną ich ilością na rynku w okresie przedświątecznym. Wynika to z faktu, że o towar z supermarketami konkuruje przemysł przetwórczy oraz kupcy zagraniczni. Prowadzi to do stopniowego wzrostu cen i pewności zbytu wśród producentów. W konsekwencji, w tym roku, producenci mogą nie zgodzić się na udział w akcjach promocyjnych największych sieci handlowych (które zazwyczaj chcą kupować jaja po kosztach wytwarzania).
Jak podaje KIPDiP (czyli organizacja zrzeszająca 65 procent rynku jaj w Polsce), w tym roku nie należy czekać do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc. Już teraz widać, że popyt na jaja – w perspektywie kilku minionych tygodni – jest bardzo duży.

 

Popyt na jaja – Polacy zastępują Włochów

kury jaja

 

Obecnie nie chodzi tylko o pandemię koronawirusa i wzmożone zakupy konsumenckie, ale także o kłopoty hodowców kur nieśnych na północy Włoch. Problemy z produkcją i dystrybucją jaj w tym kraju odbijają się również na sytuacji rynkowej w Polsce. Dzieje się tak ponieważ polscy producenci, w wielu miejscach, zastępują włoskich.

 

 

 

 

Skutki pandemii

Dodajmy, że hodowcom kur nieśnych doskwiera też obecnie brak pracowników, wzrost kosztów sanitarnych i problemy transportowe. Ponadto, od kilkunastu tygodni nadwyżki jaj z Unii Europejskiej trafiają do Azji. Zapotrzebowanie w tym regionie świata bije wszelkie rekordy. Dotyczy to głównie Japonii. Przedmiotem zainteresowania nie są  jednak jaja w skorupkach lecz produkty przetwórstwa jaj wykorzystywane w przemyśle spożywczym i w restauracjach. W rezultacie europejskie zakłady przetwarzające jaja konkurują między sobą o surowiec, co skutkuje wzrostem cen.

 

Większe potrzeby i mniej kur

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że zwiększone zapotrzebowanie na jaja nałożyło się na zmniejszoną podaż. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku wylęgi piskląt kur nieśnych były wyraźnie niższe niż wcześniej. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz szacuje, że na rynku może być nawet o milion kur mniej niż rok temu, biorąc pod uwagę nioski do intensywnej produkcji oraz ogólnoużytkowe.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KIPDiP, PAP
Źródło: Pixabay

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rzepak ozimy po przymrozkach

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
593ObserwującyObserwuj
8,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły