poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Ponad 5,8 milionów wniosków. Raport z realizacji PROW

spot_img

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pochyliła się nad sprawą wykorzystania unijnych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Przy okazji pytano przedstawicieli Rządu o realizację programów wsparcia dla rolników, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. pomocy COVIDOW-19.   

Ponad 63 miliardy złotych

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśniło, że od początku realizacji PROW 2014-2020 do 21 lutego 2021 r. złożono ponad 5,8 mln wniosków o przyznanie pomocy na łączną kwotę ok. 63,1 mld zł. Czemu odpowiada liczba blisko 5,5 mln. umów i decyzji przyznających wsparcie. Wnioskodawcy otrzymali już pomoc na łączną kwotę ok. 48,9 mld zł. A zatem pułap ogólnej kontraktacji wynosi 81,3% dostępnego budżetu. W praktyce też do 21 lutego 2021 r. blisko 1,2 milionom wnioskodawców wypłacono 35,2 mld zł, co stanowi 59,8% środków PROW. 

Pomoc COVID-19

Dodajmy, że w okresie od 9 września do 7 października ubiegłego roku przeprowadzono nabór wniosków w ramach działania pn.: „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19”. W efekcie przyjęto 195 614 wniosków. Z czego w aż 15 222 przypadkach decyzja była odmowna.
Najczęstsze przyczyny odmowy to: 

– niespełnienie warunku kwalifikowalności przez rolnika lub małżonka w zakresie liczby zwierząt, wielkości produkcji oraz powierzchni uprawy dla poszczególnych wariantów pomocy,

– brak prowadzenia działalności rolniczej przez rolnika lub jego małżonka do dnia zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy COVID-19 w zakresie chowu lub hodowli co najmniej jednego z gatunków zwierząt, których był posiadaczem w dniu 1 marca 2020 r.,

– niewystępowanie rolnika lub małżonka w rejestrze Głównego Inspektora Weterynarii,

– brak wymaganych załączników.


Wsparcie dla hodowców trzody

Uzupełnijmy również, że w ubiegłym roku z pomocy mogli skorzystać rolnicy –  producenci trzody chlewnej, którzy od 1 marca do 15 lipca 2020 r. utrzymywali w gospodarstwie co najmniej 21 sztuk świń (średnia dzienna liczba świń). W efekcie wioski złożyło około 10 tys. producentów świń. Wysokość indywidualnego wsparcia zależała od wielkości stad. 
Przypomnijmy, że za wdrażanie programów i realizację naborów w ramach PROW odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Źródła: Kancelaria Sejmu RP, MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x