poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Czy uda się pomóc rolnikom z Bielmleku?

spot_img

O problemach związanych z kondycją i upadłością Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim pisaliśmy już wielokrotnie. Wielostronną interwencję w sprawie podjął także Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel (Prawo i Sprawiedliwość). 

Wniosek do Krajowego Prokuratora

Na obecnym etapie, w dniu 22 marca br. europarlamentarzysta wystosował wniosek do Bogdana Święczkowskiego Prokuratora Krajowego i I Zastępcy Prokuratora Generalnego o zainicjowanie czynności procesowych w kierunku ustalenia listy dokumentów określających status członków spółdzielni w takich szczegółach jak: listy obecności, składy zebrań, skreślenia członków Spółdzielni czy sposób ewidencjonowania obecności na zebraniach. 

Stały nadzór nad Syndykiem

Europoseł Jurgiel wnosi też o wprowadzenie stałego nadzoru prawnego nad działalnością Syndyka Jana Glińskiego, któremu powierzono likwidację masy upadłościowej SM Bielmlek. Europoseł Krzysztof Jurgiel uzasadnia, że w interesie wierzycieli, członków spółdzielni jest jak najszybsza likwidacja masy upadłościowej w drodze sprzedaży przedsiębiorstwa. 

Przy okazji Poseł do Parlamentu Europejskiego podkreśla, że zgodnie z prawem, dla przyspieszenia długotrwałego postępowania upadłościowego i dla kontroli działań syndyka, poza ustawowym nadzorem sędziego komisarza, możliwe jest też równoległe wprowadzenie doraźnego nadzoru jurysdykcyjnego przez Ministra Sprawiedliwości. Prawo umożliwia takie działania wobec syndyków wpisanych do rejestru doradców restrukturyzacyjnych, co dotyczy Syndyka Jana Glińskiego. 

Problemy z oceną spółdzielni

W uzasadnieniu powyższego wniosku europoseł Krzysztof Jurgiel powołuje się na liczne sygnały od rolników zaniepokojonych sposobem prowadzenia dokumentacji i przebiegiem posiedzeń organów uchwałodawczych i organizacyjnych spółdzielni, co wpływa m.in. na ocenę ważności uchwał, a także skutkuje ich sądowym zaskarżaniem. 
Europoseł Krzysztof Jurgiel wspomina m.in. o procesie przed Sądem Okręgowym w Białymstoku o stwierdzenie nieważności Uchwały zebrania przedstawicieli grup członkowskich spółdzielni o zmianie postanowień statutu spółdzielni określających wartość udziału, co jest podstawą prawidłowego funkcjonowania spółdzielni i oceny rzeczywistej jej sytuacji. 
Czy wniosek europosła Krzysztofa Jurgiela pomoże rolnikom związanym ze Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek? Zobaczymy. 

Zaczęło się w 2019 roku

Dodajmy, że o problemach finansowych Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim zaczęło być głośno w lipcu 2019 r. Wtedy firma liczyła prawie 900 udziałowców. Spółdzielnia była winna pieniądze rolnikom za trzymiesięczne dostawy mleka i swoim pracownikom wypłaty. Od tego czasu rolnicy kilkakrotnie protestowali przed Bielmlekiem. W listopadzie 2020 r. OSM Piątnica wygrała ogłoszony przez sądowego zarządcę spółdzielni konkurs na przejęcie mleczarni. Jednak po miesiącu (ze względu na ryzyko związane z kosztami działania Bielmleku) zrezygnowała. Obecnie dla Bielmleku pojawiła się nowa nadzieja. Z końcem ubiegłego roku Grupa Polindus-Laktopol, podpisała z Bielmlekiem umowę o dzierżawę tzw. zwartej części zakładu.Wiadomo też, że dzierżawa Bielmleku będzie trwała do rozstrzygnięcia postępowania sanacyjnego, czyli do głosowania nad ewentualnym układem w postępowaniu sanacyjnym (naprawczym). W tej kwestii wszystko wyjaśnić się może w tym roku. 

Źródło: Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela. 
Foto: Bielmlek

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x