poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pomocnicy rolnika z Ukrainy. Wydłużenie ważności umów!

spot_img

Od 24 lutego 2022 r., w związku z agresją na Ukrainę, na obszarze całej Polski obowiązują przepisy umożliwiające zawieranie umów o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika, którzy są obywatelami Ukrainy, na wydłużony okres, czyli na cały czas ich legalnego pobytu na terytorium Polski!

Kto jest uprawniony?

Możliwość taka przysługuje tylko obywatelom Ukrainy, którzy:

  1. wjechali legalnie, bezpośrednio z Ukrainy na terytorium Polski, w okresie od 24 lutego 2022 r., do dnia określonego w rozporządzeniu, które zostanie wydane w przyszłości, w zależności od dalszego przebiegu działań wojennych w Ukrainie.
  2. deklarują chęć pozostania na terytorium Polski.

Pobyt osób o powyższym statusie, na terytorium Polski uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy liczonym od dnia 24 lutego 2022 r.

Możliwa utrata uprawnień! 

Przy czym należy pamiętać, że wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca, pozbawia go uprawnienia do skorzystania z wydłużonego czasu wykonywania umowy o pomocy przy zbiorach.

Natomiast w stosunku do umów o pomocy przy zbiorach zawieranych z obywatelami Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także z obywatelami innych państw, nadal obowiązuje limit czasu trwania tych umów, czyli 180 dni w danym roku kalendarzowym.

Źródło: KRUS
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x