niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Pomoc tylko dla wybranych. Nie wszyscy hodowcy drobiu otrzymają rekompensaty za grypę ptaków

spot_img

Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłosili się zaniepokojeni producenci drobiu w związku z opublikowaniem projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce. Opublikowane rozporządzenie wyklucza z pomocy hodowców, których gospodarstwo zostało objęte ograniczeniami po 28 lipca 2021 r.

rekompensaty za grypę ptaków

Hodowcy drobiu zaniepokojeni wyłączeniem gospodarstw po 28 lipca 2021 r. 

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) podjęła interwencję w sprawie projektu dotyczącego uruchomienia rekompensat za straty w związku z wystąpieniem grypy ptaków. Zaniepokojeni producenci drobiu zgłosili swoje uwagi do Ministra Rolnictwa w związku z opublikowanym projektem rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczącego nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce.

Projekt przewiduje udzielanie pomocy gospodarstwom, które były objęte ograniczeniami w okresie między 29 grudnia 2019 r. a 13 maja 2020 r., oraz między 24 listopada 2020 r. a 28 lipca 2021 r. Jednak producenci hodowli drobiu mają wątpliwości co do wyłączenia z rekompensat gospodarstw, które zostały objęte ograniczeniami po 28 lipca 2021 r.

WIR interweniuje

Rok 2021 był trudny dla hodowców drobiu, którzy zmagali się z wysoką liczbą ognisk grypy ptaków. Wirus grypy ptaków mutował, adaptując się do różnych warunków, co powodowało pojawianie się ognisk nawet w miesiącach letnich. Producentów drobiu dotknęły również wzrosty cen pasz i energii. W związku z tym WIR wystąpił z wnioskiem, aby pomoc była skierowana również do hodowców, których gospodarstwa zostały objęte ograniczeniami związanymi z grypą ptaków po 28 lipca 2021 r.

Jak potoczy się sprawa, dowiemy się wkrótce.

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x