środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Pomoc dla rolników w latach 2020-2021 – harmonogram PROW

spot_img

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej na realizację działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2020 i 2021.

Potencjał produkcji i ochrona wód

A zatem przez cały 2020 i 2021 rok, rolnicy będą mogli składać wnioski na realizację działań w zakresie: „Inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej”.
Terminy naborów wniosków na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” uzależniono od dostępności środków finansowych. Wiadomo jednak, że przy pozytywnym obrocie spraw nabór zostanie zorganizowany na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Przy okazji przypomnijmy, że również obecnie w terminie do 28 stycznia br. Agencja przyjmuje wnioski na realizację projektów w ramach tego działania.

Małe gospodarstwa i ASF

Rolnicy pragnący ubiegać się o wsparcie w zakresie „Restrukturyzacji małych gospodarstw – ASF”, zależnie od dostępności środków, będą mogli składać wnioski w lutym 2020 i w listopadzie 2021. Natomiast na obszarach w których nie stwierdzono występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF), wnioski będzie można składać w marcu 2020 i lutym 2021 r.

 

Nawadnianie, obszar d i młodzi rolnicy

W trzech terminach: w lutym, lipcu i październiku 2020 r. Agencja przyjmować będzie wnioski na realizację działania pn.: „Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadnianie w gospodarstwie”.

Natomiast w marcu 2020 i styczniu 2021 r. ARiMR zorganizuje nabór wniosków o pomoc na „Modernizację w obszarze realizacyjnym d”.

Przypomnijmy: zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obszar realizacyjny d to: operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu
Przy planowaniu naborów nie zapomniano też o premiach dla młodych rolników. Zainteresowani tą formą wsparcia będą mogli składać wnioski w maju 2020 lub w lutym 2021 r.
Więcej informacji o powyższych naborach, a także o innych pokrewnych działaniach, znaleźć można w harmonogramie dostępnym na stronie internetowej ARiMR.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników