Co znajdziesz w artykule?
Jeden z najważniejszych graczy na europejskim rynku produkcji drobiu, a zarazem największy producent drobiu we Francji – Grupa drobiarska LDC, w swoim macierzystym kraju osiągnęła 40 procentowy pułap udziałów w tamtejszym rynku i w ten sposób doszła do ekonomicznej ściany ograniczającej dalszy aktywny rozwój firmy.
Ekspansja w Polsce i Europie?
Grupa LDC rozważa więc nabycie nowych aktywów i rozszerzenie swego udziału w europejskim obszarze drobiarskim. Analizowane są przy tym przejęcia firm w krajach, w których Francuzi są już obecni lub w ich pobliżu. Dotyczy to min. Polski. Szef Operacji Międzynarodowych Grupy LDC, Philippe Gelin poinformował o tym, że koncern w pierwszej kolejności zakłada wzmocnienie swojej pozycji na rynkach zagranicznych poprzez akwizycje w krajach, w których już prowadzi swoją działalność, czyli: w Polsce, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Pod uwagę brana jest też ekonomiczna ekspansja Grupy LDC w państwach graniczących z Węgrami.
Do 200 milionów euro rocznej sprzedaży
Philippe Gelin podkreśla, że jego firma ma możliwości dokonania większych przejęć, a udziały większościowe mogą dotyczyć firm wykazujących sprzedaż na poziomie 200 milionów euro rocznie. Wytypowano tez kilku potencjalnych partnerów, z którymi już podjęto kontakt i wstępne rozmowy. Jednak Grupa LDC w tym przypadku nie podaje bliższych informacji.
W Polsce aktywa Drosedu
Dodajmy, że Grupa LDC posiada w Polsce aktywa skupione wokół spółki Drosed S.A. Francuzi nabyli też większościowy pakiet udziałów belgijskiego importera i dystrybutora mięsa drobiowego – Kiplama, firmy drobiarskiej działającej na Węgrzech. Podjęto też ścisłą współpracę z kontrolującą 7 procent brytyjskiego rynku gałęzi „wolny wybieg” i produkcji ekologicznej, walijską firmą Capestone. Grupa LDC przejęła też zakłady Doux, a także firmy zajmujące się hodowlą kaczek: Péridy i Couthouis oraz udziały w przedsiębiorstwie Leong Hup, czyli w czołowej w Azji Południowo-Wschodniej malezyjskiej firmie drobiarskiej, która obecna jest min. na rynkach Indonezji, Wietnamu, Filipin oraz Singapuru.
Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz
Foto: Pixabay