środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polska żywność zdobywa uznanie: Wyjątkowe odznaczenie dla kolejnego polskiego produktu

spot_img

Kolejny polski produkt zdobył prestiżowe odznaczenie, które podkreśla unikatowość i wysoką jakość naszej rodzimej żywności. Tym razem to Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły, które zostały zarejestrowane przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to nie tylko powód do dumy, ale również ważny sygnał, że polska żywność jest nie do przecenienia.

Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły – niepowtarzalny skarb polskiej kuchni

Polska, z długą tradycją uprawy roślin i hodowli zwierząt, jest wyjątkowym miejscem, gdzie nasz specyficzny krajobraz i korzystne warunki klimatyczne tworzą doskonałe środowisko do produkcji wysokiej jakości żywności. To właśnie ta kombinacja czyni naszą polską żywność tak wyjątkową.

Jeden z najnowszych przykładów to nazwa „Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły”, która 6 lipca 2023 roku została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. To ważne wyróżnienie potwierdza unikalne pochodzenie i wysoką jakość tego polskiego produktu rolnego.

Aby uzyskać to prestiżowe oznaczenie, minimum 75% owoców użytych do wytworzenia powideł śliwkowych z Doliny Dolnej Wisły musi pochodzić z obszaru Doliny Dolnej Wisły. Konkretnie, z województwa kujawsko-pomorskiego, z powiatów: bydgoskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego i świeckiego, oraz z województwa pomorskiego, z powiatów: kwidzyńskiego, sztumskiego i tczewskiego. To ścisłe powiązanie z regionem opiera się na renomie, która wytworzyła się na przestrzeni lat dzięki długoletniej tradycji produkcji tego produktu, specyficznej jakości używanych surowców oraz wyjątkowych umiejętnościach lokalnych producentów.

Potencjał oznaczeń geograficznych wciąż niewykorzystany

Dlaczego warto o tym mówić? Potencjał oznaczeń geograficznych w Polsce pozostaje wciąż niewykorzystany, mimo że mamy bogatą tradycję i renomę w produkcji wyśmienitej żywności, napojów spirytusowych oraz dynamicznie rozwijającej się produkcji wina. Istnieje wiele powodów, dla których warto chronić i promować te produkty.

Po pierwsze, oznaczenia geograficzne mają ogromne znaczenie ekonomiczne. Obecnie w Unii Europejskiej chronimy ponad blisko 4 tysiące oznaczeń geograficznych, które stanowią 6,8% sprzedaży w sektorze żywności i napojów oraz 15% unijnego eksportu żywności i napojów do państw trzecich. Produkt oznaczony chronionym oznaczeniem geograficznym ma średnio dwukrotnie wyższą cenę niż porównywalny produkt bez takiego oznaczenia. Chroniąc nasze unikalne produkty, tworzymy warunki do rozwoju lokalnych producentów i wzrostu gospodarczego. 

Polska obecnie posiada 45 zarejestrowanych oznaczeń geograficznych, w tym powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły, ser koryciński swojski, jabłka grójeckie czy wielkopolski ser smażony. Choć to już duże osiągnięcie, w porównaniu do liderów w tej dziedzinie, takich jak Włochy czy Francja, które mają blisko tysiąc oznaczeń, wciąż mamy jeszcze dużo do zrobienia.

Wspólna Polityka Rolna stawia na promocję i wsparcie lokalnych producentów

Oznaczenia geograficzne stanowią także ważny element Wspólnej Polityki Rolnej i mogą przyczynić się do podniesienia wartości polskiej żywności na rynku.Dlatego ważne jest, aby rozmawiać o oznaczeniach geograficznych i promować ich rolę. Komisja Europejska już zatwierdziła Polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, który przewiduje ponad 25 milionów euro na wsparcie polskich producentów żywności. To istotny krok w kierunku zwiększenia świadomości i wykorzystania potencjału naszych unikalnych produktów.

źródło:MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x