Co znajdziesz w artykule?
W 2022 roku Polska stała się liderem w imporcie ukraińskich produktów rolnych, wyprzedzając Chiny, które przez trzy lata z rzędu zajmowały pierwsze miejsce w rankingu. Według danych opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnej, w ubiegłym roku wartość dostaw krajowych produktów rolnych do Polski wzrosła ponad 2,5-krotnie i osiągnęła 2,71 mld USD. Jednocześnie udział Polski w ukraińskim eksporcie rolno-spożywczym wyniósł w ubiegłym roku 11,5%.
Ranking importerów ukraińskich produktów rolnych
Rumunia przesunęła się w zeszłym roku na drugie miejsce ze wskaźnikiem 2,557 mld USD (17-krotny wzrost rok do roku), a jej udział wzrósł do 10,8%. Turcja stała się trzecim co do wielkości importerem ukraińskich produktów rolnych, zwiększając wolumen zakupów do 2,212 mld USD w ubiegłym roku (+51% r/r). W pierwszej piątce tego rankingu znalazły się także Chiny (1,888 mld USD) i Hiszpania (1,307 mld USD).
Ukraina utrzymuje wiodącą pozycję w eksporcie produktów rolno-spożywczych pomimo spadku obrotów
Ekspert z Instytutu Ekonomiki Rolnej, Mykoła Pugaczow, zauważył, że cechą charakterystyczną minionego roku dla krajowego sektora agrarnego gospodarki był spadek obrotów w wysokości ponad 6 mld USD r/r, w wyniku ograniczenia zarówno eksportu, jak i importu. Mimo to, udział produktów rolno-spożywczych w całkowitym eksporcie Ukrainy wzrósł do 53% w porównaniu z 41% rok wcześniej, utrzymując tradycyjnie wiodącą pozycję w strukturze produktowej i osiągając maksimum od czasu odzyskania przez kraj niepodległości.
Europejski wektor w eksporcie rolnym Ukrainy zmienia preferencje konsumentów na świecie
Kluczowe produkty krajowego eksportu rolnego tradycyjnie to zboża i nasiona oleiste, oleje roślinne, produkty uboczne żywności oraz mięso i produkty uboczne, które stanowią 88% jego wartości. Jednakże umocnienie europejskiego wektora w krajowym eksporcie produktów rolnych i żywności doprowadziło do drastycznych zmian w ocenie głównych konsumentów ukraińskiej żywności na świecie.
źródło: APK Inform