niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Polska odblokuje tranzyt ukraińskich towarów rolnych

spot_img

Na dzisiejszej (18.04.2023) konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus powiedział, że „zakończyliśmy rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie tranzytu produktów z Ukrainy przez Polskę. Tranzyt ukraińskich towarów będzie odblokowany z czwartku na piątek. Możliwy będzie przejazd transportów przez Polskę do czterech polskich portów i do innego kraju europejskiego. Do czasu wznowienia tranzytu opublikowane będzie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii, które będzie zawierało zapis uniemożliwiający wycofanie transportu z tranzytu, czyli pozostanie towaru na terenie Polski.

Minister Telus przekazał, że transporty ukraińskiego zboża przez Polskę będą objęte systemem monitorowania SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw. Transporty ukraińskiego zboża przez Polskę będą też plombowane elektronicznymi plombami z GPS.

Ponadto Telus zapewnił, że do lipca nadwyżka zbóż – około 4 mln ton – ma wyjechać z Polski, żeby zrobić miejsce na nowe żniwa.

Źródło: Onet, bankier

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x