środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ceny giełdowe zbóż i rzepaku rosną, gdy Rosja i zachodni sąsiedzi blokują eksport z Ukrainy

spot_img

Notowania pszenicy na giełdach światowych rozpoczęły tydzień od 2-2,5% wzrostu na wieść o rosyjskim zablokowaniu korytarza zbożowego i zakazie importu produktów rolnych z Ukrainy wprowadzonym przez zachodnich sąsiadów Ukrainy.

Po protestach rolników Polska, Słowacja i Węgry wprowadziły do ​30 czerwca zakaz importu zboża z Ukrainy, choć Komisja Europejska sprzeciwia się krokom sprzecznym z decyzjami UE, więc sprawa zostanie omówiona w Brukseli za kilka dni.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich stron byłoby odblokowanie czarnomorskich portów Ukrainy, ale od ponad roku instytucje światowe nie są w stanie zmusić Federacji Rosyjskiej do spełnienia wymogów swobodnego przepływu statków przez międzynarodowe wody Morza Czarnego. Ograniczony eksport odbywa się jedynie przez porty Wielkiej Odessy, ale przez cały okres obowiązywania umowy zbożowej Moskwa ogranicza inspekcie statków  (eksport z Ukrainy). W poniedziałek Rosjanie całkowicie wstrzymali odprawy statków w centrum koordynacyjnym w cieśninie Bosfor.

Pszenica europejska najmocniej reaguje na blokadę eksportu z Ukrainy

Z jednej strony blokada symbolicznie zmniejszy nadpodaż pszenicy na unijnym rynku, a z drugiej strony część importerów ukraińskich zbóż może przenieść się do UE. Zresztą podobny cel ma Rosja, ponieważ jej pszenica konkuruje na rynkach z ukraińską.

Ukraina wyeksportowała w pierwszej połowie kwietnia 574 tys. ton pszenicy (651 tys. ton w analogicznym okresie marca), a łącznie w sezonie – 13,57 mln ton (18,45 mln ton w tym terminie ubiegłego roku), z 14,5 mln ton, które prognozuje USDA.

Wyższe ceny pszenicy wspiera dodatkowo fatalny stan upraw ozimych w USA

Udział zasiewów pszenicy ozimej w dobrej lub doskonałej kondycji utrzymał się na ubiegłotygodniowym poziomie 27% (30% w ubiegłym roku), ale pogorszyła się kondycja zasiewów w Kansas, Teksasie i Oklahomie. Raporty pokazują, że obecny wskaźnik ocen jest najniższy od 1996 roku.

W Stanach Zjednoczonych zimna i deszczowa pogoda opóźnia też siewy pszenicy jarej na Wielkich Równinach, wspierając ceny. Według cotygodniowego raportu Crop Progress, na dzień 16 kwietnia 3% planowanej powierzchni było obsianych pszenicą jarą, w porównaniu z 8% w zeszłym roku i 7% średniej z 5 lat na ten dzień.

Do tej pory słaby popyt na amerykańską pszenicę hamował wzrosty cen w Chicago

W tygodniu 7-13 kwietnia w USA ilość skontrolowanej pszenicy na eksport spadła o 38% w porównaniu z poprzednim tygodniem do tylko 239,91 tys. ton. Aby osiągnąć prognozę, trzeba co tydzień eksportować 550 tys. ton.

Źródło: USDA, UkrInform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x