środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polska, Niemcy i Czechy proszą KE o pieniądze

spot_img

Przy okazji spotkania Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH w dniach 15-16 grudnia br. w BrukseliMinister Grzegorz Puda był gospodarzem spotkania trójstronnego w sprawie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Europie. 

W rozmowach uczestniczyła Julia Klöckner, Minister Wyżywienia i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec i  Jaroslav Zajíčik, Ambasador Republiki Czeskiej w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Czeskiej przy Unii Europejskiej.

Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe działania na rzecz zwalczania ASF, podejmowane w ramach współpracy właściwych inspekcji Polski, RFN i Republiki Czeskiej. Omawiano też przyszłe wspólne przedsięwzięcia w tym zakresie.

Czy UE zwiększy refundacje? 

Uczestnicy spotkania podkreślali, że z uwagi na skalę zagrożenia, ASF pozostaje wielkim wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej i jej sektora trzody chlewnej. W związku z tym konieczne jest podjęcie rozmów z pozostałymi państwami członkowskimi UE na temat zwiększenia refundacji z budżetu UE na działania realizowane w poszczególnych krajach. Potrzebna jest również pomoc finansowa i wsparcie merytoryczne ze strony Komisji Europejskiej i wspomagających ją instytucji, które posiadają bazę naukową.

Wniosek o pomoc KE

Ostatecznie Polska, Czechy i Niemcy przyjęły Wspólne stanowisko tych trzech krajów dotyczące finansowania programów zwalczania ASF, środków nadzwyczajnych oraz środków kontroli choroby, w którym zawarto kluczowe postulaty trzech państw w odniesieniu do zwalczania ASF. Dokument zostanie oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej do rozpatrzenia i uwzględnienia podczas planowania działań w nadchodzących latach. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x