wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Polska Grupa Spożywcza. W senackich komisjach bez poprawek

spot_img

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia senackie Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności bez poprawek przyjęły nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. 

Podstawą będzie KSC

Omawiając treść nowelizacji ustawy Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka podkreślił, że jest ona ważnym elementem tworzenia Polskiej Grupy Spożywczej, w której główną rolę będzie odgrywała Krajowa Spółka Cukrowa. Zgodnie z nowymi przepisami, Skarb Państwa zyska możliwość nabywania akcji KSC z prawem głosu, co umożliwi jej dokapitalizowanie. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu RP zwróciło uwagę, że przewidywany termin wejścia w życie ustawy z dniem jej ogłoszenia może budzić zastrzeżenia. Senatorowie nie zgłosili jednak zastrzeżeń do projektu. Ostatecznie też Komisje poparły wniosek przewodniczącego Komisji Rolnictwa senatora Jerzego Chróścikowskiego o przyjęcie ustawy bez poprawek. 

Prawo głosu dla Skarbu Państwa

Zmieniona ustawa w odróżnieniu do jej poprzedniego kształtu, umożliwia Skarbowi Państwa nabywanie akcji z prawem głosu. Oznacza to możliwość dokapitalizowania KSC, a to kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Zgodnie z planami Rządu nowy byt gospodarczy ma powstać na bazie KSC. Natomiast konsolidacja spółek polegać będzie na podniesieniu kapitału zakładowego Krajowej Spółki Cukrowej poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji w zamian za akcje o podwyższonym kapitale. Celem Rządu jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia polskiego przemysłu rolno-pożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym. Na obecnym etapie większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa. Natomiast około 20 procent akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników spółki. Teraz projekt nowelizacji ustawy trafi pod plenarne obrady Senatu RP. 
 
Źródło Senat RP
Foto: KSC  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x