piątek, 23 lutego, 2024

Polscy rolnicy mogą pomóc Ukrainie!

spot_img

Wojna w Ukrainie, oprócz osobistej tragedii wielu obywateli tego kraju, powoduje też dotkliwe zniszczenia miejscowej gospodarki, destrukcję łańcuchów żywnościowych i poważne zaburzenia funkcjonowania ukraińskiego rolnictwa. Sytuacja jest na tyle poważna, że sprawą zajęła się WFP – Agencja ONZ do zwalczania głodu na Świecie. WFP ma też ważną propozycję dla polskich rolników i producentów żywności.

Przetargi z udziałem polskich rolników!

W związku z sytuacją w Ukrainie, Światowy Program Żywnościowy (WFP – ang.: World Food Programme), będący agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), przystąpił do prac nad rozszerzeniem listy wstępnie zatwierdzonych dostawców żywności w ramach mechanizmów WFP. Ważną rolę mogą tu odegrać polscy rolnicy i producenci żywności. Zdaniem ekspertów WFP, z uwagi na bliskość położenia, Polska może być kluczowym dostawcą żywności dla Ukrainy. 

Gryka, mięso, olej, warzywa!

W związku z powyższym, już teraz możliwe jest zgłaszanie się do udziału w przetargach, w ramach ww. programu, nowych dostawców następujących artykułów spożywczych: gryki zwyczajnej, makaronu typu rurki, białego ryżu średnioziarnistego, mięsa konserwowego, oleju roślinnego (słonecznikowego), soli jodowanej, a także warzyw w puszkach.

Co trzeba zrobić?

Żeby móc uczestniczyć w przetargach WFP, należy zarejestrować się na internetowej platformie Światowego Rynku Narodów Zjednoczonych UNGM (ang.: United Nations Global Marketplace), na poziomie 2, pod internetowym adresem: https://www.ungm.org/. Należy też wypełnić wstępny formularz oceny (IPA – ang.: Initial Paper Assessment) i odesłać go do WFP pocztą elektroniczną. Trzeba także zebrać dokumenty wymienione w § 6 IPA, w języku angielskim i również odesłać je do WFP pocztą elektroniczną. Kolejny niezbędny krok, to wypełnienie kwestionariusza dotyczącego uwzględniania osób niepełnosprawnych przez dostawców (questionnaire) i odesłanie go do WFP pocztą elektroniczną. Wszystkie powyższe dokumenty należy przesyłać na ten sam internetowy adres: newsuppliers@wfp.org. Dodajmy, że w poprawnym przejściu przez tę procedurę pomoże opublikowany na stronie WFP, przewodnik pt.: „Doing Business with the World Food Programme” (ang.: Prowadź interesy z WFP), w którym określono też minimalne wymogi dla potencjalnych dostawców. 

WFP zwalcza klęski głodu 

Światowy Program Żywnościowy (WFP), to największa organizacja humanitarna świata, działająca pod egidą ONZ i powołana do zwalczania głodu na świecie. Siedziba organizacji znajduje się w Rzymie, a jej biura działają w ponad 80 krajach.

Źródła: WFP, KRUS
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x