środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Polscy hodowcy liderami w UE!

spot_img

Wbrew powszechnym przekonaniom i medialnym narracjom, polscy hodowcy są w czołówce europejskich liderów w zakresie wdrażania zasad dobrostanowych. Polska wyróżnia się na tle innych krajów nie tylko w spełnianiu minimalnych standardów narzucanych przez unijne i krajowe przepisy, ale również w dobrowolnym podnoszeniu warunków chowu i hodowli zwierząt.

Polska inwestuje w dobrostan zwierząt

W 2022 roku blisko 50 tysięcy gospodarstw rolnych utrzymujących bydło skorzystało z rekompensat w kwocie 362 mln zł w ramach programu Dobrostan+. W Planie Strategicznym 2023-2027 Polska przeznaczyła na dobrostan zwierząt ponad 1,4 mld euro, co podkreśla znaczenie, jakie kraj przywiązuje do tej kwestii.

QMP zyskuje na popularności. Co to jest?

Jednym z przykładów dbałości o zwierzęta i ochronę środowiska jest system QMP (Quality Meat Program). Ten otwarty system produkcji żywca i mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości został uznany za krajowy system jakości żywności decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2008 roku. Obecnie, kilkaset polskich gospodarstw posiada certyfikację w systemie QMP, a liczba uczestników systematycznie rośnie.

Jak przystąpić do systemu QMP?

Do systemu QMP, nadzorowanego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, może przystąpić każdy hodowca, spełniając określone kryteria. Proces rozpoczyna się od złożenia wniosku do jednej z pięciu jednostek certyfikujących i podpisania deklaracji przystąpienia do programu. Katalog ras obejmuje nie tylko rasy mięsne, ale także mieszańce na krowach mlecznych.

Certyfikowana produkcja wołowiny spełnia wysokie standardy w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt, co przekłada się na jakość mięsa. Przyczynia się również do ochrony środowiska i klimatu, co jest coraz bardziej istotne.

Korzyści dla hodowców

Każdy hodowca, po spełnieniu wymagań, otrzymuje certyfikat QMP na okres 12 miesięcy. Koszty obejmują audyt oraz opłatę administracyjną wynoszącą 9,50 zł netto za każdą sztukę bydła na certyfikacie. Jednak korzyści z przystąpienia do programu są znaczne. Hodowcy mogą ubiegać się o dodatkowe dopłaty z ekoschematu „Dobrostan zwierząt – utrzymywanie bydła zgodnie z wymogami systemu QMP”. Przykładowo, można uzyskać 250 zł do każdej krowy mamki i 130 zł do każdego opasa. Spełniając wymagania systemu QMP, można uzyskać minimum 300 PLN przy rozgęszczeniu 20% lub 500 PLN przy rozgęszczeniu 50% i wybiegu.

Posiadanie certyfikatu QMP daje również dodatkowe punkty w staraniach o dotacje z innych działań Krajowego Planu Strategicznego, co jest istotne w kontekście dużej konkurencji. Wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy składać do 1 lipca 2024 roku, a czas na uzyskanie certyfikatu jest do 30 września.

– Certyfikowana produkcja wołowiny dąży do wypełniania wysokich, oczekiwanych przez konsumentów standardów w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt, a co za tym idzie również jakości produkowanego mięsa. Przyczynia się również do ochrony środowiska i klimatu, co w dzisiejszych czasach jest coraz ważniejsze – przekonuje Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Wsparcie i rozwój

Wspieranie systemu QMP spotyka się z zainteresowaniem zakładów przetwórczych, zwłaszcza w kontekście Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zakłady te dostrzegają korzyści związane z redukcją emisji CO2. Przewiduje się, że w najbliższym czasie do systemu przystąpi dodatkowe sześć dużych rzeźni, co zwiększy zasięg i wpływ QMP na rynku. Rolnik może sprzedawać bydło dowolnemu zakładowi, ale zakład mięsny z certyfikatem QMP może zaoferować wyższą stawkę za bydło.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Quality Meat Program.

Podsumowując, polscy hodowcy udowadniają, że można prowadzić działalność rolniczą zgodnie z najwyższymi standardami dobrostanu zwierząt, jednocześnie osiągając korzyści ekonomiczne i wspierając zrównoważony rozwój.

źródło: Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x