piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Podsumowanie siewów kukurydzy. W jakiej kondycji są plantacje?

spot_img

Tradycyjnie początek czerwca to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju kukurydzy. Mimo wcześniejszych opóźnień w siewach spowodowanych niesprzyjającą pogodą oraz wiosennych chłodów, sytuacja uległa poprawie. Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, że większość upraw jest obecnie w dobrej kondycji. Jednak sytuacja na początku sezonu wcale nie była tak jednoznacznie optymistyczna.

Wyzwania pogodowe wczesnej wiosny

Przed siewami, temperatury były znacząco wyższe niż zwykle. Szczególnie wyróżniał się luty, z temperaturami średnio o 5,8°C wyższymi od normy z lat 1991-2020, co wiązało się również z obfitymi opadami. Początek kwietnia był wyjątkowo ciepły, co skłoniło niektórych rolników z południa Polski do wcześniejszego rozpoczęcia siewów.

W połowie kwietnia pogoda uległa zmianie. Przez niemal dwa tygodnie panowały chłody, które przerwały siewy. Gleba szybko się wychłodziła, zmuszając rolników do wstrzymania prac. Była to trafna decyzja, ponieważ opóźnione siewy w warunkach dłuższego dnia sprzyjają intensywnemu rozwojowi roślin, co opóźnia rozwój generatywny i zmniejsza plon ziarna.

W drugiej połowie kwietnia wystąpiły przymrozki, sięgające na południu Polski nawet -7÷-8°C, co mogło pogorszyć wschody. Pod koniec miesiąca temperatury zaczęły rosnąć, gleba się nagrzała, a siewy ruszyły ponownie i trwały do połowy maja.

Dobór odpowiednich odmian

W takiej sytuacja należy pamiętać, że różne odmiany kukurydzy różnie reagują na wiosenne warunki. Odmiany typu flint, tolerujące niższe temperatury i charakteryzujące się silnym wigorem początkowym, można siać już przy temperaturze gleby 8-9°C. Odmiany typu dent wymagają wyższych temperatur (10-12°C) do siewu, mają słabszy wigor wiosenny, ale wysoki potencjał plonowania. Nowe odmiany, jak średniopóźny mieszaniec DKC3937 (FAO 260-270), łączą cechy obu typów, oferując wysoką tolerancję na chłody i silny wigor początkowy.

Kondycja plantacji kukurydzy na początku czerwca 2024

Maj był stosunkowo suchy, co w połączeniu z wysokimi temperaturami i silnymi wiatrami doprowadziło do deficytu wody w glebie. Burzowe opady pod koniec miesiąca poprawiły warunki wilgotnościowe, co umożliwiło prawidłowy rozwój kukurydzy. Większość plantacji rozwija się dobrze i nie widać opóźnień wegetacyjnych, które były problemem w poprzednich dwóch latach.

Największe obawy budzi deficyt opadów w czerwcu. Jeżeli ilość i rozkład opadów będą sprzyjały kukurydzy, wejdzie ona silniejsza w fazę kwitnienia, kluczową dla osiągnięcia wysokich plonów. Miejmy nadzieję, że warunki pogodowe będą sprzyjające, a tegoroczne plony będą obfite i wysokiej jakości.

źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x