niedziela, 24 października, 2021
spot_img

Podatek od deszczu. Ile może zapłacić przeciętne gospodarstwo domowe?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt specustawy, której celem jest zapobieganie skutkom suszy i podtopieniom po gwałtownych ulewach. Przewiduje on m.in. ułatwienia w wywłaszczaniu i pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje retencyjne oraz przyśpieszenie wydawania decyzji administracyjnych.

Rozszerzenie podatku od deszczu

Rozszerzeniu ulec ma też podatek od deszczu. Projekt nowej specustawy zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych należnością, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie. W ten sposób wpływy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie szacunkowo wzrosną z 6 mln zł do 135 mln zł.

Obecnie podatek dotyczy przede wszystkim właścicieli nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. metrów kwadratowych, zabudowanych minimum w 70 proc. Po zmianach podatek będą musieli płacić właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 m kw., jeśli są one w połowie zabudowane. Natomiast wysokość podatku, podobnie jak teraz, będzie uzależniona od tego czy i w jakim zakresie urządzenia i budowle na zabudowanym terenie pozwalają na retencjonowanie wody.

Nie mieszkania a hydrotechnika?

Planowane jest też wprowadzenie pierwszeństwa budowy obiektów ograniczających negatywne skutki suszy. Nawet w przypadku, gdy będzie to kolidować z budową mieszkań. Przepisy dopuszczą też nieodpłatne zajmowanie dróg publicznych czy linii kolejowych. W tych przypadkach, gdy  będzie to konieczne podczas inwestycji hydrotechnicznych.

Ułatwienia dla retencji

Wody Polskie będą mogły także zrealizować zakładane inwestycje. Planuje się również ułatwienia przy wykonywaniu  projektów retencyjnych w gminach czy na gruntach leśnych oraz inwestycji melioracyjnych m.in. w rolnictwie, a nawet przy budowie oczek wodnych czy też tzw. ogrodów deszczowych.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x