sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Początek stycznia przyniósł spadki na giełdowym rynku zbóż i oleistych

spot_img

Wyceny amerykańskich i unijnych kontraktów na pszenicę i kukurydzę spadały w I tygodniu 2023 roku, oddając większość grudniowego odbicia. W Chicago najbliższe serie obu zbóż straciły na wartości o 4%-6% w tygodniu kończącym się 6-go stycznia 2023.

IGC obniża prognozy światowej produkcji zbóż w sezonie 2021/22

W tym samym czasie unijne odpowiedniki potaniały o 2%-3%. W konsekwencji w Paryżu kukurydza z dostawą w marcu powróciła w okolice 290 eur/t, z ok. 300 eur/t w końcówce roku. Marcowa pszenica oddała 15 euro z grudniowego wybicia, cofając się do 300 euro/t. Do wielomiesięcznych minimów z połowy grudnia brakuje kukurydzy 10 euro, a pszenicy tylko ok. 5 euro/t.

Problemy pogodowe (mrozy w USA), które zdominowały rynek w końcówce grudnia zeszły na plan drugi, chociaż susza w Argentynie nadal obniża kończące się zbiory pszenicy w tym kraju i zaczyna zagrażać tamtejszym perspektywom zbiorów kukurydzy i soi.

Z nowym rokiem powróciła na rynki surowcowe niepewność co do stanu światowej gospodarki. W kontekście wysokiej inflacji i słabego wzrostu ryzyko stagflacji jest realne. Istnieje wiele obaw o popyt ze strony Chin, które wprawdzie łagodzą ograniczenia covidowe, to jednak mierzą się z gwałtownym wzrostem zachorowań.

Na rynku zbóż ciągle widoczna jest olbrzymia konkurencja ze strony dostawców rosyjskich i australijskich (pszenica). Kukurydza brazylijska ogranicza eksport tego zboża z USA, a ukraińskie ziarno zalewa rynek unijny mimo trwającej wojny. eur/t.

Rzepak w Paryżu zamknął pierwszy tydzień roku ponad 1% spadkiem do poziomu poniżej 580 eur/t. Rzepakowi zaszkodziły spadki notowań olejów roślinnych, które taniały śladem ropy. Ropa potaniała o 10% od początku roku wywierając presję spadkową na ceny biopaliw.

Zmiany okresowe notowań giełdowych:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 06.01.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CME, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x