wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Początek października bez zmian na krajowym rynku zbóż [CENY W SKUPACH 2023]

spot_img

Wrzesień dobiegł końca, a polski rynek zbóż nadal boryka się z wyzwaniami. Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że obroty ziarnem na rynku krajowym pozostają nadal ograniczone, a oferty sprzedaży są praktycznie puste. Co stoi za tą sytuacją i jakie są perspektywy na przyszłość?

Początek października bez zmian na krajowym rynku zbóż [CENY W SKUPACH 2023]

Nie tylko niskie ceny wpływają na ograniczoną podaż 

Jak opisuje Izba Zbożowo-Paszowa w swoim najnowszym raporcie, jednym z kluczowych czynników, wpływających na ograniczenie dostępności ziarna na rynku, są trwające siewy ozimin oraz początkowa faza zbiorów kukurydzy na ziarno. Te okresy zawsze stanowią chwilę niepewności dla rolników, którzy zmagazynowali swoje zbiory i czekają na odpowiedni moment sprzedaży. Aktualnie, skup ziarna jest utrudniony również przez fakt, że od 15 października wypłacane będą rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich w wysokości 70% stawki. To dodatkowy powód, dla którego wielu rolników wstrzymuje się przed większą sprzedażą.

Lokalnie już trwają zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno, a także kukurydzy uprawianej na lżejszych glebach. Warunki pogodowe sprzyjają pracom żniwnym, co stanowi dobrą wiadomość. Główny zbiór kukurydzy spodziewany jest w okolicach 5-10 października, a plony powinny być wyższe wraz z postępem zbiorów. Niestety, we wrześniu warunki pogodowe sprzyjały utracie wilgotności ziarniaków, co wpłynęło na ich jakość.

Kukurydza tania jak barszcz

Stawki za kukurydzę są niemożliwie niskie. Jak przekazuje IZP ceny za kukurydzę w zależności od regionu kraju różnią się znacząco. Na południowym-wschodzie oferowane są ceny w granicach 380 PLN/t, w centrum kraju wynoszą one 450 PLN/t, a na zachodzie i północy sięgają 480 PLN/t

Jeśli spojrzymy na stronę popytową, większość młynów pracuje na swoich zapasach i realizuje wcześniej zawarte kontrakty na dostawę ziarna. Brak dostępności surowca na bieżąco stanowi wyzwanie dla przetwórców. Z kolei, wytwórnie pasz oczekują na większą podaż kukurydzy w najbliższych tygodniach. Jest to o tyle istotne, że kukurydza będzie miała większy udział w recepturach paszowych, zastępując często droższą pszenicę.

Ile za pszenicę?

Jak informuje Izba, w zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (dostawa IX, wg stanu na 29 września br.):

  • Pszenica konsumpcyjna: 850-970 PLN/t
  • Pszenica paszowa: 750-850 PLN/t
  • Żyto konsumpcyjne: 620-720 PLN/t
  • Żyto paszowe: 580-650 PLN/t
  • Pszenżyto: 720-770 PLN/t
  • Jęczmień paszowy: 720-790 PLN/t
  • Owies paszowy: 660-830 PLN/t
  • Kukurydza: 680-800 PLN/t
  • Kukurydza mokra (30% wilgotności): 380-480 PLN/t
  • Rzepak: 1740-1900 PLN/t

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x