W środę minister rolnictwa Robert Telus, po spotkaniu z przedstawicielami tzw. krajów przyfrontowych poinformował, że przygotowano i podpisano wspólne stanowisko dotyczące przedłużenia po 15 września zakazu wwozu do tych krajów pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy.
Premier podczas czwartkowej konferencji prasowej wskazał, odpowiadając na pytania dziennikarzy, że istnieją odpowiednie ścieżki prawne, które umożliwiają Polsce przedłużenie zakazu wwozu, jeśli nie będzie odpowiednich uregulowań europejskich.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po zamknięciu korytarza zbożowego Polska nie dopuści na swój rynek zboża z Ukrainy, choć nadal będzie zapewniać jego tranzyt.
„Będziemy zaciekle bronić naszego rynku i nie będziemy zmuszeni go otwierać, jeśli będzie to szkodzić interesom polskich rolników. Komisja Europejska i administracja USA powinny wypracować mechanizmy eksportu zboża z Ukrainy, a także budowę niezbędnej infrastruktury, a Polska jest gotowa wziąć w tym konstruktywny udział. Pomożemy też UE zapewnić tranzyt ukraińskiego zboża, ponieważ zagrożenie głodem jest problemem globalnym. Wszystkie te działania nie powinny jednak doprowadzić do destabilizacji polskiego rynku rolnego” – powiedział Morawiecki.
Przypomnijmy, że niedawno szef resortu rolnictwa Węgier oświadczył, że Polska, Rumunia, Słowacja, Bułgaria i Węgry zwrócą się do Komisji Europejskiej o przedłużenie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych do tych krajów po 15 września, kiedy wygasną obecne ograniczenia, bo tylko tak można zabezpieczyć interesy europejskich rolników.
Potrzeba stabilnej pracy
Węgry deklarują też potrzebę stabilnej pracy korytarza zbożowego, tak aby mogła się rozwijać infrastruktura logistyczna i portowa, ważna dla transportu produktów na rynki pozaeuropejskie.
Według ONZ prawie 38% ukraińskich produktów rolnych eksportowanych korytarzem zbożowym, czyli 12,4 mln ton, kupiły kraje UE, kolejne 25%, czyli 7,96 mln ton Chiny, a ponad 1 mln ton Egipt i Bangladesz.
Wśród krajów europejskich głównymi odbiorcami ukraińskich produktów rolnych były Hiszpania, Włochy, Holandia, Portugalia, Belgia, Niemcy, Francja i Rumunia.
Źródło: Polskie Radio24, graintrade-com