wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Ukraina chce eksportować 30-35 mln ton zbóż przez naddunajskie porty

spot_img

Organizacja sprawnego przeładunku ukraińskiego zboża na rumuńskich wodach terytorialnych, zapewniająca całodobową pracę Kanału Sulyńskiego i zagospodarowanie ukraińskiego ujścia Bystrego umożliwi eksportować 30-35 mln ton zbóż rocznie szlakiem dunajskim – powiedział Mykoła Horbaczow, prezes Ukraińskiego Związku Zbożowego (UZA).

Mimo, że Ukraina wyeksportowała w zakończonym już sezonie 58 mln ton zboża, w tym sezonie eksport może wynieść zaledwie 45 mln ton. Wiąże się to z mniejszymi tegorocznymi zbiorami i wyższymi kosztami logistyki, co faktycznie powoduje straty dla ukraińskich producentów” – powiedział na konferencji FAO poświęconej Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego.

Gorbaczow przypomniał, że stała blokada przez Federację Rosyjską korytarza zbożowego kosztowała ukraińskich rolników ponad 1 mld dolarów opłat za alternatywną wysyłkę, ponieważ znacznie podrożała logistyka eksportu przez granicę lądową, co „zjada dochody producentów”.

Dlatego jego zdaniem droga morska jest szczególnie ważna dla eksportu produktów rolnych z Ukrainy, w szczególności ze względu na utworzenie „korytarza zbożowego” nawet bez udziału Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie konieczny jest rozwój szlaku dunajskiego poprzez zorganizowanie kotwicowiska na rumuńskich wodach terytorialnych do przeładunku zboża na statki wielkotonażowe.

Pozwoli to znacząco obniżyć koszty logistyki i przyczyni się do promocji szlaku niezależnego od „korytarza zbożowego”.

Gorbaczow podkreślił także problem odzyskania i oczyszczenia ukraińskich gruntów rolnych, co wpłynie na zdolność Ukrainy do przywrócenia produkcji zboża do poziomu sprzed wojny.

Spadek produkcji zbóż i roślin oleistych ze 106 mln ton przed inwazją na pełną skalę do 69 mln ton w tym roku ma ogromny wpływ na wzrost cen na rynku światowym i rosnącą inflację żywności, która nawet w krajach UE sięga 15 proc. – powiedział Gorbaczow.

UZA podkreśliła potrzebę rozminowania ukraińskich gruntów rolnych i poprosiła o zwiększenie pomocy w tym kierunku, aby przywrócić produkcję rolną na Ukrainie i zmniejszyć presję na ceny na światowym rynku żywności, pisze Interfax-Ukraina.

Źródło: Interfax-Ukraina

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x