piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polski import zbóż spoza UE wzrósł w minionym sezonie blisko 3-krotnie

spot_img

Od początku sezonu 2022/23 (lipiec 2022 do 30-go czerwca 2023, Polska sprowadziła spoza UE aż 2,25 mln ton zbóż w porównaniu z i tak dużym wynikiem – 814,16 tys. ton w poprzednim sezonie, który obejmował już nieco ponad 4 miesiące wojny na Ukrainie. Tak gwałtowny wzrost importu (r/r) wynika bezpośrednio ze zniesienia przez UE ograniczeń w handlu z objętą wojną Ukrainą. Warto zauważyć, że dane obejmują sezon 2022/23, który zaczął się w lipcu, czyli na miesiąc przed przywróceniem ukraińskiego eksportu zbóż przez porty Wielkiej Odessy w ramach bezpiecznego korytarza zbożowego.

Wśród sprowadzanych do Polski zbóż dominowała kukurydza (1,31 mln ton) i pszenica (0,81 mln ton). Razem te dwa zboża odpowiadają za 94% naszego importu ziarna spoza UE.

Od 15-go kwietnia (43 tydzień sezonu 2022/23) obowiązuje zakaz importu zbóż z Ukrainy, co przełożyło się na gwałtowny spadek importu widoczny na wykresie.

Import pszenicy i kukurydzy do Polski (spoza UE) w sezonie 2022/23 w ujęciu tygodniowym:

Unijni importerzy zbóż w sezonie 2022/23:

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x