niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Pierwszy raz w historii dolar kosztuje powyżej 5 zł

spot_img

Już we wtorek na rynku międzybankowym wycena dolara przekroczyła na moment psychologiczny poziom 5 zł. W środę umacnianie dolara względem innych głównych walut jest kontynuowane. Głowna przyczyna umacniania się amerykańskiej waluty tkwi w uciecze globalnego kapitału od ryzyka do bezpiecznych amerykańskich aktywów, czyli wysoko oprocentowanych obligacji kupowanych oczywiście za dolary.

Agresywne podnoszenie stóp procentowych w USA i niemrawe w strefie euro przekłada się na trwające od dłuższego czasu umacnianie dolara wobec europejskiej waluty. W środę (28.09.2022) ten trend jest kontynuowany, a kurs eur/usd jest już poniżej poziomu 0,96, czyli najniżej od 20 lat.

W konsekwencji na środowym fixingu NBP kurs USD/PLN przekroczył barierę 5 zł. Dokładnie dolar wyceniony został na 5,0381 złotego. Psychologiczny poziom 5 zł za dolara przekroczony został pierwszy raz w historii.

Jest to oczywiście bardzo zła informacja dla importerów, zwłaszcza tych którzy nie korzystają z instrumentów zabezpieczania ryzyka kursowego. Jest to też powiększający się problem dla Rady Polityki Pieniężnej, która walczy z inflacją i dla konsumentów. Warto pamiętać, że importowane surowce energetyczne wyceniane są najczęściej w dolarach.

Warto zauważyć, że złoty osłabia się też do euro i franka szwajcarskiego. Przyczynia się do tego brak perspektyw wypłaty unijnych środków z krajowego planu odbudowy (KPO), a ostatnio straszenie inwestorów giełdowych nowym podatkiem od nadzwyczajnych zysków spółek. Jest to dodatkowy argument do wyprzedaży polskich akcji przez inwestorów zagranicznych.

Kurs USD/PLN:

Andrzej Bąk – ewgt

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x