sobota, 24 lutego, 2024

Pierwsze prognozy zakładają mniejsze zbiory zbóż w UE w przyszłym roku

spot_img

W swojej pierwszej prognozie na sezon 2024 rok COCERAL, (europejskie stowarzyszenie skupiające handlujących produktami rolnymi), spodziewa się, że całkowite zbiory zbóż w UE-27 i Wielkiej Brytanii wyniosą w przyszłym roku 281,7 mln ton, w porównaniu z 287,1 mln ton zebranych w 2023 r.

Stowarzyszenie oczekuje, że produkcja pszenicy (bez durum) spadnie do 134,2 mln ton w porównaniu z 139,5 mln ton w tym roku.

Jesienne opady przeszkadzały w zasiewach zbóż ozimych

Gorsze perspektywy wynikają z rekordowych opadów deszczu w ostatnich tygodniach, które miały negatywny wpływ na siew zbóż ozimych (pszenica/jęczmień ozimy) we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, krajach bałtyckich i w Polsce.

Jednocześnie stwierdzono jednak, że w Hiszpanii oczekuje się znacznego wzrostu produkcji w porównaniu z 2023 r.

Produkcja jęczmienia wzrośnie, ale kukurydzy spadnie w przyszłym roku

Prognozuje się, że produkcja jęczmienia w UE-27 i Wielkiej Brytanii w 2024 r. wyniesie 56,1 mln ton, w porównaniu z 54,1 mln ton w tym roku.

Prognoza zakłada, że w Danii, Finlandii i Hiszpanii zbiory jęczmienia będą lepsze niż w 2023 r.

Wstępne prognozy COCERAL dotyczące produkcji kukurydzy w UE-27 i Wielkiej Brytanii w 2024 r. wynoszą 57,1 mln ton, w porównaniu z 61,6 mln ton w 2023 r.

Źródło: world-grain

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x