niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Krajowa produkcja cukru wzrosła w listopadzie o ponad 80% –  r/r

spot_img

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) produkcja cukru wzrosła w listopadzie 2023 roku o 80,2% r/r do 998 tys. ton. Wzrost krajowej produkcji cukru widoczny jest także w okresie styczeń-październik, kiedy to cukrownie wytworzyły 2 203 tys. ton cukru, co oznacza wzrost o 33,3% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.

Nasz eksport cukru zwiększył się o 8%, a import o 27% – r/r

Dane na temat eksportu za pierwsze trzy kwartały 2023 roku pokazują, że nasz eksport cukru wzrósł do 487,3 tys. ton z 452,4 tys. ton w tym samym okresie 2022 roku.

Cukier również importujemy. Niestety import cukru zwiększył się w analizowanym okresie o ponad 1/4 do 166,5 tys. ton. Najwięcej cukru sprowadziliśmy z Ukrainy (29,2 tys. ton), Brazylii (25,9 tys. ton), Gwatemala (25,6 tys. ton). W tym samym czasie (3 kwartały 2023 roku) z krajów UE zaimportowaliśmy 58,1 tys. ton cukru

W tym roku produkcja buraków cukrowych zwiększyła się o 13%

GUS (raport z 18.12.2023) szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych jest w tym roku większa od ubiegłorocznej o ok. 18% i wyniosła około 0,3 mln ha. Zbiory buraków cukrowych GUS ocenia na ok. 16,0 mln t, tj. o ok. 13% więcej od zbiorów uzyskanych w 2022 roku.

Na świecie cukier drożał w listopadzie

Indeks cen cukru FAO w listopadzie wyniósł średnio 161,4 punktu, co oznacza wzrost o 2,2 punktu (1,4 proc.) w stosunku do października i aż 47 punktów (41,1 proc.) w stosunku do poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Wzrost cen w listopadzie był głównie związany ze zwiększonymi obawami o dostępność światowego eksportu w bieżącym sezonie w obliczu pogorszenia perspektyw produkcji u dwóch wiodących eksporterów, Tajlandii i Indii, w związku z suchą pogodą związaną ze zjawiskiem El Nino.

Ponadto opóźnienia w dostawach z Brazylii w połączeniu ze wzmocnieniem brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego przyczyniły się do ogólnego wzrostu światowych cen cukru. Niemniej jednak wysokie tempo produkcji w Brazylii i niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej ograniczyły wzrost cen w ujęciu miesięcznym.

Źródło: GUS, FAO. MRiRW

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x