Jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy (MARS) opublikowała swoje pierwsze prognozy plonów w Unii Europejskiej. Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest teraz na 5,60 t/ha, czyli powyżej 5,47 t/ha w 2022 roku. Dla pszenicy miękkiej średnia wydajność oceniana jest na 5,99 t/ha, wobec 5,80 w 2022 r. Szacowany plon jęczmienia ozimego sięga 5,91 t/ha, co oznacza spadek poziom zbliżony do tego sprzed roku.
W przypadku rzepaku MARS oczekuje, że plonowanie spadnie o 1% (r/r) do 3,29 t/ha, ale będzie 6% powyżej średniej 5-letniej.
We wszystkich wymienionych przypadkach oczekiwana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat (patrz tabela poniżej).
Ponieważ sezon jest jeszcze na początku, prognozy plonów przedstawione w najnowszym biuletynie są oparte głównie na trendach historycznych.Prognoza plonów średnich w UE:
Komentarz MARS:
Po łagodnej zimie zboża ozime wkroczyły na wiosnę w dobrym stanie w większości regionów Europy. Jednak częściowo rozszerzające się i intensyfikujące suche warunki na południu budzić mogą coraz większe obawy.
Ponieważ jest jeszcze początek sezonu, podane tutaj prognozy plonów są – z kilkoma wyjątkami – na podstawie trendów historycznych.
Poważny deficyt opadów obserwuje się w południowej Hiszpanii i Portugalii. Wilgotność gleby jest bardzo niska, a opady deszczu pilnie potrzebne. Ponadto zbiorniki wodne do nawadniania w większości południowej Hiszpanii pozostają na bardzo niskim poziomie, co może mieć również wpływ na wybór upraw na wiosenne zasiewy.
W północnych i środkowych Włoszech przedłużony deficyt opadów mocno obniżył poziom wody w zbiornikach i budzi niepokój o dostępność wody do nawadniania późną wiosną i latem.
Uprawy ozime na Węgrzech, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Cyprze są w dobrym stanie, ale poziomy wilgotności gleby są niskie i potrzeba więcej opadów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu upraw na wodę wraz z postępem wiosny.
Źródło: MARS