piątek, 10 stycznia, 2025

Pierwsza partia polskich jabłek – oficjalnego owocu polskiej prezydencji w Radzie UE – wyruszyła w środę do Brukseli

spot_img

Polskie jabłka na spotkaniach Prezydencji

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowę na dostawę ponad 82 000 jabłek na spotkania organizowane w ramach Prezydencji. Zostaną one dostarczone m.in. uczestnikom szczytów i spotkań ministerialnych – w Polsce i Brukseli.

Jabłka Grójeckie pochodzą z regionu grójeckiego, znanego jako „największy sad w Europie”, gdzie uprawiane są od prawie 500 lat. Mają słodki smak i wyraźny aromat, a także bardzo wyraźny rumieniec, wskazujący na wysoką zawartość pigmentu.

W 2011 r. nazwa „jabłka grójeckie” została wpisana do rejestru UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Jest to znak UE przyznawany regionalnym produktom o wyjątkowej jakości, których nazwa odnosi się do miejsca, w którym są produkowane, i podkreśla ich związek z tym miejscem.

Inicjatywa ta wiąże się z promocją polskich truskawek podczas Prezydencji 2011 i stanowi wyjątkową wizytówkę polskiego rolnictwa.

– Polskie jabłka zostaną podane uczestnikom najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w Polsce i Brukseli w ramach Prezydencji. W ten sposób uczestnicy tych wydarzeń będą mogli doświadczyć niepowtarzalnego smaku i docenić najwyższą jakość jabłek grójeckich – powiedziała podsekretarz stanu, pełnomocnik ministra ds. Unii Europejskiej ds. przygotowania i sprawowania Prezydencji Polski w Radzie UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Polska jest wiodącym producentem jabłek w UE

– Polskie jabłka są naszą dumą. Są symbolem sukcesu polskiego sadownictwa osiągniętego w ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej – podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak i dodał, że polscy sadownicy potrafili dobrze wykorzystać fundusze unijne. Dzisiaj produkujemy doskonałe owoce, co wyróżnia nas w Unii Europejskiej – mówi Adam Nowak.

Źródło: MRiRW

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x