sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Pfeifer & Langen Polska S.A. sprzeciwia się likwidacji dopłat do buraków

spot_img

Jak czytamy w oświadczeniu polskiego producenta cukru Pfeifer & Langen Polska S.A., krajowe dopłaty do powierzchni uprawy buraków cukrowych. Producent nie zgadza się z argumentami zawartymi w skardze do Komisji Europejskiej, dotyczącej systemu dopłat stosowanego m.in. w Polsce.

Dopłaty do buraków a sytuacja rolników

Jak czytamy w oświadczeniu plantatorzy buraków, jak i cała branża cukrownicza w Polsce, po  likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 roku i uwolnieniu rynku  znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej.  W Polsce i w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne i środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, stosowane są  dopłaty do powierzchni uprawy buraków, stanowiące bardzo istotny mechanizm wspierający plantatorów. 

Niemieckie WVZ (Wirtschaftliche Vereinigung Zucker – Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe), złożyło w ostatnich dniach skargę do Komisji Europejskiej. Domaga się w niej zbadania legalności i zgodności z przepisami unijnymi dopłat do powierzchni uprawy buraków, stosowanych w Polsce i w 10 innych krajach Unii Europejskiej. WVZ stwierdza, że jej zdaniem mechanizm tych dopłat jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, co powoduje zakłócenia konkurencji w branży cukrowniczej. Co warte podkreślenia WVZ nie jest – jak podają niektóre media – związkiem producentów cukru, lecz  szeroką organizacją stowarzyszającą 24 tysiące niemieckich plantatorów, zrzeszonych w pięciu Związkach Plantatorów Buraka Cukrowego, trzy firmy produkujące cukier oraz trzy firmy handlujące cukrem.

Zdaniem Pfeifer & Langen Polska S.A., ta skarga wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku cukru w Polsce i w Unii Europejskiej oraz niezrozumienia sytuacji rolników, a także lokalnej specyfiki i warunków do uprawy buraków cukrowych w ogóle. Dopłaty do powierzchni uprawy  buraków to istotny składnik wsparcia rolnictwa oraz zapewnienia bioróżnorodności i nigdy nie były przyczyną zachwiania konkurencyjności unijnego rynku cukru.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x