Przychody z dział operacyjnego wzrosły o 1.8% do 35,5 mld zł. Wartość eksportu wzrosła o 7,2% do 6 mld zł. Również wskaźniki rentowności poszybowały w górę. Spadła natomiast ilość zakładów mleczarskich i spółdzielni. Pomimo tego dobre wiadomości płyną z zagranicy. Rośnie eksport polskich produktów mlecznych do Chin, a polskie mleko staje się rozpoznawalną marką dla chińskich importerów i konsumentów
Ceny na krajowym rynku mleka
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 18.04-25.04.2021 r masło w blokach zbywano przeciętnie po 17,76 zł/kg, o 0,5% taniej niż w poprzednim notowaniu. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 18,23 zł/kg , o 1,1 % drożej niż w ubiegłym tygodniu.
Cena zbytu OMP (odtłuszczone mleko w proszku) wyniosła 10,82 zł/kg i była o 0,3% niższa w porównaniu do zeszłego raportu. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 13,98 zł/kg, o 4,5% więcej niż w ostatnim tygodniu.
Obecnie mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,47 w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w kraju.
1.Produkty mleczarskie płynne
2. Produkty mleczarskie stałe
3. Sery i twarogi
źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
kowr.gov.pl
pfhb.pl