środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Paliwa nadal drożeją. Jak obecnie kształtują się ceny?

spot_img

Paliwa nadal drożeją, ale w hurcie ON jest tańszy od benzyny

W połowie 24-tygodnia 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,11 zł/l, a za ON 4,14 zł/l. Dla popularnej benzyny oznacza to wzrost o 3 grosze, a dla ON o 2 grosze na litrze. Już tylko na najtańszych stacjach możemy zatankować paliwo poniżej 4 zł za litr. W drugim tygodniu czerwca notowania ropy stabilizują się po zaliczeniu kilkumiesięcznych szczytów.

Ceny hurtowe paliw rosną wraz z ropą, a to powoduje, że maleją różnice między najtańszymi stacjami, a ceną średnią. Tanie stacje, przeważnie zlokalizowane przy centrach handlowych, bazują na minimalnych marżach i już wcześniej zmuszone były do podnoszenia cen.

Ceny średnie paliw w detalu: 10-06-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 4,43 zł/l (+3 gr/l);
  • Pb95: 4,11 zł/l (+3 gr/l);
  • ON: 4,14 zł/l (+2 gr/l);
  • LPG: 1,87 zł/l (+7 gr/l).

Rynek ropy:

W marcu i kwietniu pandemia koronawirusa wywołała niespotykane wcześniej przeceny na rynku ropy. Chwilowo notowania amerykańskiej ropy z najbliższym terminem dostawy spadły nawet do wartości ujemnych (sprzedający musiał dopłacić kupującemu kontrakt). Światowy popyt na ropę zmniejszył się o 1/3 (ok. 30 mln baryłek dziennie), gdy większość krajów zamroziło działalność gospodarczą i uwięziło ludzi w domach. W kwietniu kraje OPEC+, broniąc się przed spadkiem cen surowca, ograniczyły jego wydobycie o prawie 10 mln baryłek dziennie. Na początku czerwca członkowie OPEC+ przedłużyli obowiązywanie wcześniejszych limitów wydobycie o kolejny miesiąc, czyli do końca lipca. Warto dodać, że o kolejne 1,9 mln baryłek (-14,4%) spadło w czasie epidemii dzienne wydobycie ropy w USA.

Tymczasem popyt na paliwa zaczyna się powoli odradzać wraz ze zdejmowaniem obostrzeń związanych z epidemią. Wraz z popytem rosną też ceny ropy.

Zdecydowane wzrosty notowań zaczęły się już na początku maja. Ropa WTI podrożała w ciągu pięciu tygodni z 12,5 do ponad 38 usd/b dzisiaj (10-06-2020), a odmiana Brent umocniła się z ok. 23 do ponad 40 usd/b.

Rynek ropy jest bliski zbilansowania, ale rosnące ceny zapewne sprawią, że u w USA przywracane będzie wydobycie w zamkniętych czasowo szybach. Przypominam, że Amerykanie na początku tego roku ustanawiali kolejne rekordy wydobycia i są światowym liderem w produkcji ropy.

Pod koniec kwietnia kapitał spekulacyjny zaczął kupować kontrakty na ropę, słusznie zakładając, że luzowanie restrykcji wynikających ze spowalniającej pandemii koronawirusa wzmocni popyt na paliwa. Pozycja długa netto (zarabia na wzroście cen) na ropie WTI zbliżyła się do 400 tyś. kontraktów i jest największa od dwóch lat (patrz wykres).

Notowania ropy Brent / WTI (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego:

Ceny paliw w hurcie:

Zdecydowane odbicie notowań ropy w maju i na początku czerwca przełożyło się na wyższe ceny paliw w hurcie. Od minimów z 29-kwietnia Orlen podniósł cenę benzyny 95 o 66 groszy, a ON o 47 groszy na litrze. Tylko w ostatnim tygodniu (03-10.06.2020) ceny hurtowe 95-tki wzrosły o 15, a ON o 9 groszy na litrze.

W połowie 24-tygodnia marża modelowa ze sprzedaży Pb95 obniżyła się do minus 1 grosza (-10 gr/l w tygodniu), a w przypadku ON spadła do 4 groszy na litrze (-6 gr/l w tygodniu). Do tego należy doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 18 groszy,
 • 2020 r: 35 groszy, ale w 23 tygodniu tego roku marża wyniosła tylko 9 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 10 groszy,
 • 2020 r: 32 grosze, a w tygodniu 23 marża wyniosła 10 gr/l.

 Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Zarówno ceny hurtowe, jak i detaliczne paliw są w czerwcu zdecydowanie niższe niż przed rokiem. Warto zwrócić uwagę, że marże stacji paliw aktualnie oscylują w pobliżu zera, a detaliści zarabiają „tylko” na upustach od oficjalnych cen hurtowych (nadal 20-30 gr/l).

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

Ceny hurtowe diesla spadły poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBoT, Euronext-Paryż, USDA, KE, PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników