poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Ostatnie dni na złożenie wniosku na inwestycje zapobiegające ASF. Wydłużono nabór!

spot_img

Rolnicy mają szansę ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń” zgodnie z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, dłużej niż początkowo zakładano. Termin składania wniosków został przedłużony do 20 października 2023 roku. 

Ostatnie dni na złożenie wniosku na inwestycje zapobiegające ASF. Wydłużono nabór!

Kto może starać się o wsparcie?

Otrzymanie dofinansowania na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF jest dostępne dla różnych rodzajów rolników: osób fizycznych, podmiotów prawnych i jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej. Wymagane jest, między innymi, utrzymywanie co najmniej pięćdziesięciu świń (średniorocznie) w chowie lub hodowli, a także hodowla świń ras rodzimych lub ras czystych. Ważne jest również, aby działalność prowadzona przez wnioskodawców była zarejestrowana na nieruchomości objętej inwestycją, a podmiot realizujący inwestycję musi być wpisany do ewidencji producentów.

Wsparcie na jakie inwestycje?

Pozyskane środki mogą być wykorzystane na różnorodne inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Wśród nich znajdują się m.in.: budowa ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń do dezynfekcji, zapewnienie środków do zdezynfekowania personelu, budowa lub modernizacja magazynów na słomę, oraz posadowienie silosów na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę. Ponadto, wsparcie może być wykorzystane do utrzymywania świń oddzielnie od innych zwierząt.

Limit finansowania i zwrot kosztów

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, limit dofinansowania wynosi 100 tysięcy złotych, przy refundacji 80 procent kwalifikowanych kosztów. W przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia, obowiązują odrębne stawki. Ponadto, rolnicy mają możliwość ubiegania się o zaliczkę w wysokości 50 procent, którą można zgłosić na etapie składania wniosku o dofinansowanie, przy wnoszeniu zabezpieczenia w formie weksla in blanco. Warto zaznaczyć, że nie wymaga się już gwarancji bankowej, która była wymagana przy korzystaniu z analogicznego wsparcia w ramach PROW 2014-2020.

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x