sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Opublikowano projekt dopłat do uprawy chmielu. Na jak wysokie stawki można liczyć?

spot_img

Na 8 tys. złotych będą mogli liczyć producenci chmielu. Dopłaty będa obowiązywać na pierwszy hektar przy średniej powierzchni upraw chmielu z lata 2020-2021 – wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia rządu. 

Dopłaty do upraw chmielu z lat 2020-2021

W piątek przekazano do konsultacji projekt rozporządzenia rządu nowelizującego przepisy ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który zakłada wprowadzenie dopłat do upraw chmielu z lat 2020-2021. Jak wyjaśnili projektodawcy, powodem tej zmiany była pandemia Covid-19, która spowodowała znaczący spadek poziomu skupu chmielu i jego ceny w stosunku do lat poprzednich. Jednocześnie znacząco wzrósł koszt produkcji chmielu – środki ochrony roślin, nawozy, energia.

Produkcja chmielu w Polsce spadła

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, powołując się na dane statyczne średni roczny skup chmielu w sezonach 2020/2021 – 2021/2022 wyniósł ok. 2,6 tys. ton i był o ok. 20 proc. niższy od średniego rocznego skupu chmielu w dwóch wcześniejszych sezonach, przy czym skup chmielu aromatycznego spadł o ok. 40 proc. Jednocześnie ceny skupu chmielu w ww. okresie spadły średnio o 10 proc. Stąd też pojawił się pomysł by wspomóc producentów chmielu.

Stawki dopłat dla producentów chmielu

W projekcie rozporządzenia zaproponowano, by stawka dopłat była zróżnicowana i wynosiła odpowiednio: 

  • 8027 zł na pierwszy ha średniej powierzchni upraw chmielu z lat 2020-2021; 
  • 6421 zł na drugi i trzeci ha średniej powierzchni upraw chmielu z lat 2020-2021; 
  • 4013 zł na czwarty i piąty ha średniej powierzchni upraw chmielu z lat 2020-2021.

Gdzie w Polsce uprawia się chmiel?

Najwięcej chmielu uprawia się na lubelszczyźnie. W polsce łączny areał uprawy wynosi ponad 1600 hektarów, a aż 82% znajduje się właśnie w województwie lubelskim, gdzie produkuje się blisko 90% krajowych zbiorów. Tuż za nim plasuje się Wielkopolska gdzie znajduje się blisko 10% krajowego areału. W przeważającej części chmiel jest uprawiany w małych gospodarstwach, gdzie przeciętna powierzchnia upraw tej rośliny wynosi 2 ha. Choć jest to niszowa uprawa to ma grono swoich fanów, jednak z roku na rok ta liczba sukcesywnie spada. Dopłaty do chmielu mają wspomóc krajową produkcję, jednak czy faktycznie to coś da, okaże się w czasie.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x