środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Oficjalnie: od 15 lutego można wysiewać nawozy azotowe

spot_img

Już wczoraj informowaliśmy, że najprawdopodobniej termin zostanie zmieniony, o czym przeczytasz TUTAJ.

Dzisiaj, dzień przed ale jest oficjalna informacja na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że zgodnie z obietnicą Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w tym roku rolnicy mogą stosować nawozy na gruntach ornych z uprawami ozimymi, uprawami trwałymi, uprawami wieloletnimi oraz na trwałych użytkach zielonych od 15 lutego.

Podstawą prawną do wcześniejszego stosowania nawozów są przepisy rozdziału 1.3 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” tzw. programu azotanowego.

Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU.

 

Pierwsze informacje pojawiły się  dzisiaj po godzinie 8.00 na profilu Ministra Ardanowskiego na Twitterze:

Konieczność zmiany wiosennego terminu nawożenia w tym roku wynika z panujących aktualnie warunków pogodowych, które spowodowały, że uprawy ozime nie weszły w stan głębokiego spoczynku i cały czas są w stanie powolnej wegetacji pobierając azot z gleby, co prowadzi do zmniejszenia zdolności roślin do szybkiego wejścia w okres intensywnego wzrostu i rozwoju wiosną – można przeczytać w uzasadnieniu do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

tarcza rozsiewaczaPodczas ostatniej edycji Mazurskiego Agro Show zorganizowano panel dyskusyjny z Janem Krzysztofem Ardanowskim Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym dyskutowano własnie m.in na temat przyspieszenia nawożenia azotem. Głównie dotyczy to nawozów mineralnych, gdyż jak podkreślał Minister, obornik czy gnojowica nie są w tej chwili konieczne.

 

 

 

Źródło: MRiRW, Twitter.com, mat. firmowe

Dokumentacja Ochrony Upraw i Nawożenia Azotem 2020

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-12miesiecy/

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników