środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Od dziś całkowita zmiana warunków pogodowych w Europie

spot_img

Nad Europą w ostatnich dniach wyże, które latem przynoszą słońce, jesienią i zimą mgły wyrastały jak grzyby po deszczu. Od teraz będziemy mieli do czynienia z jednym wyżem. Usadowi się on między Estonią a Krymem- tutaj jego ciśnienie będzie najwyższe, dochodzące w niektórych dniach do nawet 1044 hPa.

Wyż ten potrzyma do przynajmniej 17 listopada nieznacznie zmieniając swoje położenie, a to oznacza, że do 17 listopada opadów deszczu, z których powstała by kałuża nie widać. Jednak słońca za wiele nie będzie, przynajmniej początkowo. W sobotę o poranku kraj spowiją gęste mgły, po których przeważnie będzie pochmurno i jeszcze ciepło. Na słońce można będzie liczyć na południu i południowym zachodzie kraju. W niedzielę o poranku znów w wielu miejscach mglisto, jednak w dzień przeważać ma słońce. Z mgłami i niskimi chmurami jest tak, że jeden powiat od rana do wieczora może mieć słońce, zaś sąsiedni mgłę przez cały dzień. Tak tez będzie w niedzielę. Nadal w okolicy 9/13 stopni.

Na początku tygodnia wyż zacznie sprowadzać mroźne powietrze kontynentalne znad Rosji. Dodatkowo masa powietrza, która wolno się porusza nad lądem również stygnie.

Jednym słowem czeka nas ochłodzenie. Ale nie wszędzie jednakowe. Na wschód kraju od środy napływać ma już chłód ze wschodu, w wyniku czego noce staną się mroźne, zaś dnie przyniosą poniżej 5 st. W przyszły weekend na Podlasiu i Lubelszczyźnie znajdą się takie miejsca, gdzie ziemia zmarznie na całą dobę, ale tylko z wierzchu. Jeśli będzie mglisto i pochmurno słupki rtęci wskażą przez całą dobę około 0/3 stopni powyżej zera. Jeśli niebo się rozchmurzy nocą zobaczymy mrozek do -7/-5 stopni, zaś w południe poczujemy 2/4 stopnie.  Na południu, północy i w centrum będzie średnio o 2 stopnie cieplej. Natomiast na zachodzie w ciągu dnia temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni, zaś nocą poniżej -2 stopni.

Szczyt ochłodzenia przewidziane jest na około 15/17 listopada. W kolejnych dniach wyż nieco ucieknie na wschód. Jednocześnie u wybrzeży zachodniej Europy zjawi się niż. Takie ułożenie podrzucić nam powinno ciepłe powietrze wraz z halnym w górach wprost znad Morza Śródziemnego.

Tak to się przedstawia obecnie, jednak warto sięgnąć pamięcią, bo tam znajdziemy podobne prognozy o ustąpieniu wielkiego wyżu, jednak bardzo często wyż nie dawał za wygraną i takim sposobem potrafiło nie padać miesiąc. O tej porze roku oznaczało by to również dalszy spadek temperatury w dół. Mimo wszystko obstawiam, że wygra ciepło, ponieważ niże z wichurami na Atlantyku są w tym roku wyjątkowo agresywne.

Tak więc listopad zapiszemy jako miesiąc wyjątkowo suchy- na północy kraju jeszcze nie spadł w tym miesiącu deszcz. Znajdą się takie miejsca, gdzie do końca miesiąca nie spadnie nawet 20% zakładanej normy opadów dla listopada, co powinno ucieszyć wszystkich, którzy boją się kosić kukurydzy na ziarno z obawy, że maszyny usiądą. Macie cały miesiąc na to by pola obsychały.

Co do zimy prognozy mogą być tylko jedne. Wiosna zimą jak to miało miejsce w ostatnich latach.

Mapa: Windy.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x