sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Od drugiego kwartału 2023 czekają nas spadki cen mleka?

spot_img

USDA prognozuje, że światowa produkcja mleka w 2023 wzrośnie o 1,0%, wobec spadku o 0,2% w 2022 choć długoterminowe szacunki mówią o nadchodzących spadkach. Rozwój sektora ogranicza niepewność związana z projektowanymi zmianami w polityce rolnej i niespotykanym do tej pory wzrostem kosztów produkcji. Według szacunków przeciętna cena mleka w 2023 zmieni się w zakresie od -1% r/r do +10% r/r, choć wzrosty cen w dużej mierze dotyczyć będą pierwszego kwartału 2023, a w drugim bardziej prawdopodobne będą już spadki cen.

Od drugiego kwartału 2023 czekają nas spadki cen mleka?
zdj: pixabay

Tempo wzrostu produkcji w kolejnych miesiącach wyhamuje?

Według KE, dostawy mleka w UE-27 w 1-3q22 zmalały o 0,4% r/r, a dane dla października wskazują już na dodatnią roczną dynamikę produkcji (+1,6%). Wzrost cen mleka jest czynnikiem krótkoterminowo oddziałującym na wzrosty podaży, mimo mniejszego pogłowia krów mlecznych w UE oraz wzrostu kosztów produkcji. Średnioterminowy rozwój sektora ogranicza niepewność związana z projektowanymi zmianami w polityce rolnej. Prognozy KE, wskazują na spadek unijnej produkcji mleka do 2032 średniorocznie o 1,1%.  W 2022 roku produkcja mleka w Polsce wciąż notowała silne wzrosty na tle pozostałych krajów UE. Według GUS krajowy skup mleka w okresie sty-lis’22 wzrósł w relacji rocznej o 2,2%. Istnieje jednak ryzyko, że tempo wzrostu produkcji w kolejnych miesiącach wyhamuje. GUS w grudniowym szacunku zbiorów w Polsce w 2022 wskazał na spadek produkcji kukurydzy na kiszonkę o 11% r/r, co sugerować może uszczuplenie krajowej bazy paszowej w gospodarstwach mleczarskich w pierwszym kwartale 2023 r.

Słabnący popyt i spadki cen produktów mleczarskich 

Koniec 2022 przyniósł wyraźne spadki cen niektórych produktów mleczarskich będące prawdopodobnie efektem zmniejszonego popytu. Z danych MRiRW wynika, że ceny masła w połowie grudnia były o ok. 10% niższe w porównaniu do szczytów z końca października, co jednocześnie oznaczało spadek rocznej dynamiki wzrostu do ok. 13% wobec wzrostów sięgających 80% r/r na początku trzeciego kwartału’22. Natomiast ceny odtłuszczonego mleka w proszku w połowie grudnia znalazły się na poziomie najniższym od momentu wybuchu wojny na Ukrainie.  W trzecim kwartale’22 sytuacja w przetwórstwie mleka wciąż była dobra. Zyski branży wzrosły o 41% r/r przy wzroście przychodów o 57% r/r, choć w stosunku do drugiego kwartału wynik finansowy zmalał o 74%. Zmniejszenie dynamiki cen produktów mleczarskich nie wyklucza spadków rentowności w mleczarstwie w czwartym kwartale’22, choć pierwsze 3 miesiące ubiegłego roku mogą sprawić, że wyniki za cały 2022 będą korzystne.  Dla informacji warto zawrzeć, że przeciętna krajowa cena skupu mleka w lis’22 ukształtowała się na poziomie 2,70 zł/l, tj. wyższym o 56% r/r.

Prawdopodobne spadki cen czekają nas od drugiego kwartału 2023?

Analitycy z PKO BP w cyklicznym raporcie “Agro Nawigator” przedstawili możliwy scenariusz rozwoju dla sektora mleczarskiego. Jak prognozują, przeciętna cena mleka w 2023 zmieni się w zakresie od -1% r/r do +10% r/r, choć wzrosty cen w dużej mierze dotyczyć będą kwartału br., a w drugim bardziej prawdopodobne będą już spadki cen. Stabilizacja produkcji u głównych eksporterów na świecie w 2023 przemawia za utrzymaniem relatywnie wysokiego poziomu notowań na rynku mleka. Niemniej, zwiększone ryzyko recesji i spadek siły nabywczej konsumentów w warunkach wciąż wysokiej, choć spadającej, inflacji w 2023 mogą oddziaływać w kierunku spadku popytu na produkty mleczarskie. Jak będzie w rzeczywistości? To zdefiniuje nadchodzący czas.

źródło: Agro Nawigator PKO BP

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x